Jak będąc w Paryżu zwiedzić Oranżerię i Galerię d'Orsay . Praktyczne porady cz 1

Nasza wizyta w Paryżu była pierwszym etapem większej  podróży po Francji.
Na Paryż przeznaczyliśmy 3 dni, planując wcześniej dość dokładnie co zamierzamy zwiedzić i zobaczyć w tak krótkim czasie. Plan był dość napięty ale  jednocześnie elastyczny bo wakacje są wakacjami i trzeba wrzucić na większy luz by naprawdę wypocząć.

Paryż Francja


Niemniej jednak na liście miejsc do zobaczenia, które były  podkreślonymi na czerwono pewniakami  było muzeum d'Orsay i Oranżeria. Wybraliśmy te muzea dla wspaniałych zbiorów naszych ulubionych impresjonistów i  postimpresjonistów oraz jako pośredni etap zwiedzania muzeów świata pomiędzy zbiorami Louvru , który jest przeogromny i potrzeba by było co najmniej kolejnego dnia by go zwiedzić a zbiorami Centrum Pompidou obejmującymi sztukę współczesną - na kolejną wizytę w Paryżu jak znalazł.

Muzeum d'Orsay to 1 - wsze miejsce wśród top muzeów  we Francji i  3- cie w świecie wg Travellers' Choice 2017 TripAdvisor, natomiast muzeum w Oranżerii zajęło 3 miejsce we Francji.  Jak można  więc mając kilka dni w Paryżu ich nie zobaczyć - moim zdaniem nie można, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się sztuką.

Orsay Orangeria
Top 10 muzeów TripAdvisor
Poniżej wiele praktycznych rad i doświadczeń które pozwolą Wam zaoszczędzić czas i pieniądze.

Przy samej organizacji podróży po Francji, skorzystaliśmy przy rezerwacji noclegów z bogatej bazy domów prywatnych i kwater  Airbnb oraz z wyszukiwarki serwisu Booking celującego bardziej w hotele i pensjonaty (uwaga: zakładając konto i rezerwując  nocleg z powyższych polecających  linków skorzystacie z fajnej  zniżki oferowanej przez serwisy a nam również pomożecie w kolejnych podróżach, z których obiecujemy konkretną relację i porady).

Co do hoteli we Francji, a zwłaszcza w Paryżu przy rezerwacji trzeba mieć na uwadze, że standard jest niższy niż u nas w kraju.  Generalnie  planując należy obniżyć sobie w myślach standard znalezionego hotelu o jedną gwiazdkę oraz pamiętajmy o fakcie, że standardowe francuskie śniadanie to kawa + (ewentualnie) dżemik z rogalikiem lub kawałkiem bagietki. W hotelu  w którym spaliśmy w Paryżu na szczęście były śniadania bardzo obfite i urozmaicone a poza tym były w cenie wiec nie trzeba było do nich dopłacać, ale pokój rodzinny  jak na Novotel  znając tą markę z Polski wypadł skromnie i ciasnawo.  Najważniejsze że wszystkie rezerwacje podczas całej podróży generowane przez w/w serwisy  przeszły sprawnie zarówno te dokonane z wyprzedzeniem jak i te w drodze powrotnej rezerwowane  z dnia na dzień, gdyż nie znaliśmy wcześniej dokładnej trasy i daty powrotu :)
Nie jest to nasza pierwsza wizyta w Paryżu więc jeśli chcecie więcej porad śmiało piszcie i pytajcie. Może powstanie osobny wpis jeśli będzie zainteresowanie.

Wracając do zwiedzania muzeów w Paryżu, z praktycznej porady warto wiedzieć, że
- większość muzeów w Paryżu jest darmowa w pierwszą niedzielę miesiąca,
- osoby z Unii Europejskiej w wieku do 25 lat (włącznie) mają wejścia darmowe,
- bilety kupowane przez internet najczęściej  obarczone są prowizją ale przy wejściu traficie na osobną, mniejszą kolejkę i wejdziecie szybciej,
- najlepiej zaplanować wejście do muzeum rankiem ( mniejsza kolejka , większy komfort zwiedzania) lub pod koniec godzin otwarcia (zazwyczaj tańsze bilety wstępu)
- z uwagi na stan zagrożenia terrorystycznego nie wolno wnosić dużego bagażu (max wymiary 30 cm x 20 cm x 40 cm.), ostrych narzędzi  itp przedmiotów,  poproszą nas o otwarcie torebki, plecaczka, a w niektórych muzeach bagaż osobisty przejdzie przez prześwietlarkę  (to także przedłuża czas oczekiwania na wejście, ale praktycznie wszyscy podchodzą do tego ze spokojem , zrozumieniem i uśmiechem)
plan vigipirate
taki znaczek informuje o zwiększonej kontroli bezpieczeństwa

Pierwszego dnia w Paryżu po trasie zaczynającej się na stacji metra  Trocadero , zwiedzeniu wieży Eiffla, przez  Plac gwiazdy z Łukiem Triumfalnym, spacerem Polami Elizejskimi i zwiedzeniem kilku sklepów :)  minęliśmy Grand Palais i Petit Palais, Pont Alexandre III uznaliśmy że czas  zwiedzić muzeum. Przeszliśmy więc do przepięknego  ogrodu Tuileries gdzie znajduje się Muzeum Orangerie.

Eiffel, Łuk, Pont, Champs Elysee , Orangerie , Pont Alexandre III

muzeum Orangerie   pisaliśmy już na blogu, w komentarzu ktoś w was podpowiedział, że warto kupić podwójny bilet i tak własnie zrobiliśmy. Pytajcie o "Billet jumelé" (wym: bijje żimele) 
musée d'Orsay + musée de l'Orangerie.
Można wejść na taki bilet  jeden raz do każdego z tych dwóch muzeów w przeciągu 3 miesięcy od dnia zakupu biletu. Wspólny bilet Kosztuje 16 Euro podczas gdy osobno wyjdzie drożej  (musée d'Orsay pełna taryfa to 12 Euro a wejście do Musée de l'Orangerie to wydatek 9 Euro). Dzieci wchodzą za darmo.  Osoby do 25 lat włącznie (obywatel UE)  wchodzą za darmo.
Uwaga: Muzeum w Oranżerii jest zamknięte we wtorki a muzeum d'Orsay zamknięte jest w poniedziałki -  nie da się więc połączyć zwiedzania w jeden dzień. 
W pozostałe dni  Oranżeria czynna od 9-18 (ale wpuszczają do 17:30) 

Musee Orangerie 

Kolejka do wejścia była ale całkiem znośna i szybko przesuwająca się, kontrola bagażu, szatnia (można darmowo zostawić zbędny bagaż), zakup biletu i wejście korytarzem do pierwszego (z dwóch) wielkiego owalnego  pomieszczenia oświetlonego przez plafon naturalnym rozproszonym światłem ! 


Robi wrażenie. Pomimo że wiedzieliśmy że Nenufary to nie pojedynczy mały obraz, a ogromne malowidło zajmujące praktycznie całość ścian tego pomieszczenia to otoczeni ogrodem Claud'a Monet'a staliśmy wewnątrz oszołomieni tym malowidłem. 



Poza dwoma pomieszczeniami, w których znajdują się Nenufary przedstawione o rożnych porach dnia i  roku w muzeum znajdują się tez inne zbiory. Jest to kolekcja Jean Walter'a i Paul Guillaum'a.
Kolekcja ta  jest jedną z najlepszych europejskich kolekcji obrazów. Obejmuje 146 prac, od lat 60. do 30. XX wieku, zebranych w przeważającej części przez Paula Guillaume, młodego francuskiego handlarza dzieł sztuki. Od 1914 r. Aż do śmierci w 1934 r. Zgromadził niezwykły zbiór kilkuset obrazów, od Impresjonizmu do Sztuki Nowoczesnej, wraz z przedmioty sztuki afrykańskiej. Zmarł, na samym szczycie swojej kariery, bogaty i sławny w całej Europie i Ameryce, planował znaleźć muzeum. Jego wdowa Domenica, ponownie wyszła za mąż za architekta Jeana Waltera, przekształciła i zmniejszyła zbiórkę, a także dokonała nowych przejęć. Zażyczyła  nazwać kolekcję po obu mężach, gdy państwo francuskie nabyło ją pod koniec lat pięćdziesiątych. Od tej pory kolekcja wystawiona została  w Musée de l'Orangerie.
Obecnie obejmuje 25 dzieł Renoir, 15 Cézanne, po 1 Gauguin, Monet i Sisley, wszystkie z okresu impresjonizmu.
Od 20 wieku muzeum obejmuje 12 prac Picassa, 10 prac  Matisse, 5 Modiglianiego, 5  Marie Laurencin, 9  Douanier Rousseau, 29 Derain, 10 Utrillo, 22  Soutine i 1 Van Dongena.





Muzeum Orangeria jest o wiele mniejsze niż muzeum d'Orsay ale zbiory i sam obiekt są wspaniałe i to zależy od was ile czasu tam spędzicie. Jeśli nie macie na tyle czasu by zwiedzić dwa muzea to zobaczcie jedno z nich z pewnością nie będziecie zawiedzeni.  
Pamiętajcie że jeśli ktoś nie może pojechać do Paryża to tą piękną ekspozycję w Oranżerii można też zobaczyć wirtualnie przy pomocy Google Art Project

Znalezione obrazy dla zapytania jardin  Tuileries
jardin Tuileries
Po wyjściu z muzeum poczuliśmy wielkie zmęczenie, odpoczęliśmy więc w ogrodzie Tuileries  w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum 
a wieczorem wróciliśmy na Pola Marsowe podziwiać  iluminację wieży Eiffel'a !

Tour Eiffel późnym wieczorem 

Plan tego dnia i trasę możecie wykorzystać w planowaniu własnej podróży i zwiedzania Paryża.
Wkrótce cz.2 czyli muzeum d'Orsay podobnie jak w tym wpisie wiele praktycznych porad i własnych doświadczeń.

Pomocne linki
http://www.musee-orsay.fr/en/home.html
http://www.musee-orangerie.fr/
http://parismusees.paris.fr/