Koniec Roku 2013 - To był świetny rok dla światowego rynku sztuki


To był świetny rok dla światowego rynku sztuki.
 
Ostatnie miesiące roku pokazały nam,  że sztuka ma się dobrze, inwestorzy czują jej potencjał a rekordy na aukcjach stanowią wskazówkę i nadzieję na kolejny rok.

Oczywiście jak wszędzie następują zmiany.  Zmieniają się nieco trendy i padają nowe rekordy . Artyści XX wieku wypierają  wiec impresjonizm,  który  dotychczas podnosił poprzeczkę osiągniętych na aukcjach cen.

„Krzyk” Muncha jak dotąd najdrożej wylicytowany obraz za  107  mln $ został zdetronizowany po 1,5 roku panowania na pierwszym miejscu rankingu  przez tryptyk Francisa Bacona „Trzy studia do portretu Luciana Freuda".
 
 

Co ciekawe dzieło to pojawiło się po raz pierwszy w obrocie aukcyjnym (Christie’s w Nowym Jorku) i 12 listopada bieżącego roku od razu osiągnęło cenę 142 mln $ . Tym samym obraz ten  ustanowił niesamowity nowy rekordy wśród wylicytowanych dzieł sztuki .

Bardzo dobry wynik ustanowiony został również na pracy świetnego artysty Andy’ego Warhola . Jego dyptyk Silver Car Crash (Double Disaster) został sprzedany  za ponad 105 mln $.  
 
 
 
Widać wiec, że jego prace są nadal w cenie i stanowią dobrą lokatę kapitału, o czym przekonujemy się  patrząc na uzyskiwane kwoty  za jego prace. Jednocześnie przesunął się tym dziełem w rankingu na 3 miejsce  „zrzucając   podium Pabla Picassa z dziełem Nude, Green Leaves and Bust“ sprzedanym w 2010 r za 95 mln $.


Inne rekordowe wydarzenia aukcyjne 2013 roku  to sprzedaż  za 58,4 mln $ rzeźby „Baloon Dog (orange)” Zlicytowany  praca  jest jedną  z pięciu stworzonych przez Jeffa Koonsa w latach 1994-2000. Rzeźba została sprzedana ustanawiając tym samym rekord na dzieło żyjącego artysty.


 

A co na naszym rodzimym rynku?

Niewątpliwym „królem” można nazwać Wojciecha Fangora, którego obraz "M 8"  sprzedany za 506  tys. zł  ustanowił rekord  najdroższego sprzedanego na polskim rynku obrazu żyjącego malarza i tym samym stał się najdroższym dziełem w dorobku  artysty.
 
 

Świetną cenę osiągnął również  obraz Jerzego Nowosielskiego "Na plaży III" wylicytowany za  ponad 287 tys zł
 
jak również  "Hazed Yellow" Juliana Stańczaka sprzedany za  ponad 218 tys zł.
 
 
 
Pozostałe polskie osiągnięcia aukcyjne to np.  parasolka z cyklu "Multipart" Tadeusza Kantora sprzedana za ponad  201 tys zł  oraz  dzieło  Romana Opałki z cyklu "Alfabet grecki", które sprzedano  za ponad 172 tys zł.
 

Można powiedzieć, że był to dobry rok dla rynku sztuki i w tym ostatnim dniu 2013 roku należy życzyć kolejnego równie dobrego a nawet lepszego 2014 r.
 
Wszystkiego najpiękniejszego  i  Do Siego Roku !!!Komentarze