Motyw ważki


źródło
Ważki (Odonata) – rząd drapieżnych, starych ewolucyjnie owadów o przeobrażeniu niezupełnym, smukłym ciele, dużych oczach złożonych, krótkim tułowiu, silnie wydłużonym odwłoku i dwóch parach skrzydeł. W stanie spoczynku utrzymują skrzydła rozłożone na boki lub podniesione do góry.
Na świecie znanych jest około 6000 współcześnie żyjących gatunków występujących na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej, gdzie wykazują się największym zróżnicowaniem gatunków. W Europie stwierdzono występowanie około 130, a w Polsce 73 gatunków ważek.

tattooWażka - symbol nieskończoności, odnowy, aktywności.
Ważki należą do najstarszych ewolucyjnie współcześnie żyjących owadów. Formy podobne do współczesnych ważek są znane już z osadów górnokarbońskich (ok. 325 mln lat temu). Posiadają ogromnie bogatą symbolikę. Najczęściej kojarzymy ważkę jako symbol nieśmiertelności, odnowy po złych czasach, oznacza ona szybkość i aktywność. W dawnych czasach w Europie utożsamiana ze złem, diabłem, który kusił niewinne dusze, omamiając je pięknem tego nadzwyczajnego owada. Natomiast we wschodnich kulturach ważka kojarzyła się pozytywnie. Od dawnych czasów Chińczycy natomiast kojarzyli ważki ze słabością, delikatnością, a nawet niestałością. Japończycy, których kraj zwano niegdyś Wyspą Ważek, uznawali ważkę za symbol nieśmiertelności, ale także tajemniczości i radości. Turkom ważka kojarzy się ze szczęściem, Indianom zaś z iluzją, ciągłą zmianą. mimo, że żyje zaledwie kilka miesięcy. 


Qian Xuan - Early Autumn  (1235-1305)
źródło


Ważka w niemal każdym zakątku świata symbolizuje zmiany w perspektywie samorealizacji. Zwinny i niezwykle szybki lot ważki i jej zdolność do poruszania się we wszystkich  kierunkach daje poczucie władzy i opanowania wszystkich swoich możliwości. Są jednymi z najlepszych lotników wśród owadów. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, przekraczając prędkość 10 m/s. Jako jedne z niewielu zwierząt opanowały lot wiszący. Ważka w postaci dorosłego, latającego owada żyje tylko kilka miesięcy i paradoksalnie kojarzona jest z nieśmiertelnością. Są to jedne z niewielu owadów, u których postać dorosła może paść ofiarą postaci larwalnej. Dzieje się tak czasami podczas składania jaj przez samice do wody.


Delikatna, eteryczna ważka, ze swymi przezroczystymi, opalizującymi skrzydłami, ma wszystkie cechy secesyjnego ideału. To właśnie wielu pracach artystów tego nurtu możemy odnaleźć motywy związane z tymi owadami ,np. w lampach Louis Comfort Tiffany’ego lub na obrazie Józefa Mahoffera „Dziwny ogród”.Józef Mehoffer, „Dziwny ogród”, 1902–1903 Olej, płótno, (fot. Muzeum Narodowe w Warszawie)

lampa

Tiffany Studios (New York) Dragonfly Library Lamp, ca. 1905–10
Leaded glass; cast bronze Gift of Walter P. Chrysler, Jr.

broszka


Dragonfly broszka autorstwa  René Lalique


W sztuce znajdziemy motyw ważki powtarzający się w wielu pracach , malarstwie, grafice , fotografii, wyrobach biżuteryjnych, rzeźbach itd. Jest to także często wybierany  motyw tatuaży. 

dragonfly tattoos
Jest to także często wybierany  motyw tatuaży. 

W naszej galerii także można zobaczyć i zakupić prace z tym motywem: 


Kolczyki Gravis soutache

kolczyki
Kolczyki Gravis
technika sutasz
autorka: Uroczy Dar
dostępne w galerii Cottonara
Duże kolczyki w technice sutasz, z pięknym szklanym kaboszonem z ważką. Uszyte w odcieniach ciemnej zieleni i bieli.

Kolczyki wykończone szklanymi koralikami w różnych odcieniach zieleni. Zawieszone na zamykanych, posrebrzanych biglach.

Od tyłu wykończone zamszem.

Zaimpregnowane przed kurzem i wilgocią, zostaną wysłane w ozdobnym pudełeczku z metką.

Powyższe kolczyki  oraz inna piękna biżuteria autorska dostępne są  w galerii www.cottonara.pl 

Komentarze