Lalki kolekcjonerskie

Pojęcie "Lalki" jako figurki przedstawiającej człowieka (często niemowlę), zwierzę lub fikcyjną postać jest pojęciem bardzo szerokim i różnorodnym. Jednocześnie jest elementem stałym w dziejach ludzkości występujących niemal od zawsze. Najstarsze znalezione w egipskich grobowcach pochodzą z lat 2000 p.n.e.
Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci, przeważnie przez dziewczynki. Inne typy lalek są przeznaczone dla starszych dzieci i dla dorosłych do kolekcjonowania. Lalki bywają też elementem dekoracyjnym. W pewnych kulturach mają znaczenie symboliczne i są wykorzystywane w ceremoniach i rytuałach, jako idole przedstawiające bóstwa.
Ich postrzeganie jednak rożni się w wielu miejscach naszego globu i rożnych kulturach. Nie będziemy tu pisać o klasyfikacji, podziałach, definicjach poszczególnych nurtów gdyż jest to temat rzeka mogący stać się tematem ogromnej publikacji dla kogoś zgłębiającego to szerokie zagadnienie społeczno-kulturalne.
Wobec bogactwa i różnorodności całego tematu oraz wielkiej ilości różnorakich  podziałów na grupy, style itd skupimy się tylko na przykładach artystycznych lalek kolekcjonerskich.
Na styku wielokulturowej tradycji powstają lalki kolekcjonerskie będące mieszaniną dzieła sztuki z indywidualną interpretacją artysty.  Często ich wygląd zaskakuje, gdyż odbiega od stereotypu przypisanemu do lalek w naszej europejskiej kulturze. Mogą być smieszne, mogą być przerażajace ale co najważniejsze budzą emocje.

Na całym świecie twórcy i miłośnicy tej sztuki rozwijają swoja pasję i tworzą grupy wspólnych zainteresowań.


źródło
Undina 04 by amadiz
źródło

źródło

Chęć dodania lalce duchowości intrygował od dawna i przewijał się często w literaturze i filmie. Również wielu twórców lalek artystycznych pragnie osiągnąć ten cel poprzez przedstawienie duchowości  przez iluzję życia wyrażającą się w spojrzeniu, grymasie twarzy czy geście.
To własnie potrzeby ducha  artystę najczęściej inspirują i pchają do realizacji swoich pomysłów. Często następuje przeniesienie własnych pragnień, interpretacji poprzez bardzo pracochłonne i precyzyjne zabiegi takie jak rzeźbienie, malowanie czy też szycie elementów stroju i wyposażenia z dbałością o najdrobniejsze detale. Fryzury, ubrania, makijaż, czy nawet tatuaże są często samodzielnymi miniaturowymi dziełami sztuki wymagającymi wiel godzin żmudnej pracy. Niezwykłe dopracowanie  najdrobniejszych  detali, włożona praca, czas i serce stanowią o wartości tych prac.

źródło
źródło
źródło

Alex's hand by Elena-Aki
źródło
źródlo 
Fufi. Revived Old Style by Shepesh
źródłoTakie połączenie uczuć i materii nadaje lalce głębszego wymiaru pozostawiajac jednoczesnie jakiś niedopowiedziany pierwiastek pozwalajacy na osobistą własną interpretację.

BJD Doll by TriffonyArtwork
źródło
źródło
źródło
źródło


W Polsce także można znaleźć  niezwykle zdolnych artystów robiących cudowne lalki.
W ich wykonanie wkładają swoje zdolności, czas, materiały ale przede wszystkim swoją wrażliwość, pasję, umiejętności, artystyczną duszę i kawałek własnego świata co niewątpliwie wpływa na na ich końcową cenę.
Lena Ovcharowa - Freemindproject"Lena Ovcharowa "Foksik Zuzy "
Livingdoll, około 40 cm. ruchome stawy
Beata Nowicka " Betsypetsy"  


Beata Nowicka "lalka w stylu Fridy Kahlo"Beata Nowicka - lalka


Klaudia Gaugier - Horka Dolls

Klaudia Gaugier - "Etel"

Klaudia Gaugier - "Acheronita Brita"
Klaudia Gaugier - "Mania"

Klaudia Gaugier - serce lalki 


Anna Król  - Lalki artystyczne


źródło


Anna Krol - "Rosalia" 
Anna Król - "Czerwony Kapturek" 
Anna Król - "Elf Nadia"

Jest nam miło poinformować, iż lalki Pani Anny Król aktualnie są do nabycia w naszej galerii www.cottonara.pl

Zapraszamy do odwiedzania galerii oraz polubienia naszej strony na facebooku.


źródła tekstu i zdjęć  :Wikipedia i strony prezentowanych artystów

Komentarze

  1. Piękna , ciekawa, intrygująca lalki Pani Klaudii- "Mania" ...to spojrzenia..bardzp mroczne, tajemnicze- cudna lalka!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj dawno mnie u Ciebie nie było ( kłopoty z wyświetlaniem blogów, na szczęście już dzisiaj jest dobrze) a tu takie piękne rzeczy pokazujesz. Zachwycające są te lalki. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.