Czy czas można mierzyć powietrzem?


Zegar napędzany powietrzem -  brzmi to jak futurystyczna teoria, która może wydawać się wyciętą z opowiadania s-f. A jednak istnieje taki zegar, a co najciekawsze powstał on już dawno bo w roku 1928 !

zegar


Jean-Léon Reutter
Zaskakujące?
Stworzył go Szwajcar, bo kto lepiej się zna na zegarach jak nie pracujący w Helvetii mistrzowie.
Jean-Léon Reutter szwajcarski inżynier i wynalazca wpadł na niezwykle prosty a jednocześnie wyrafinowany technologicznie pomysł. Stworzył mechanizm zegarowy, który wykorzystuje zmiany temperatury i ciśnienia atmosferycznego. 
Mechanizm znajduje się w wewnętrznej kopule wypełnionej gazem, który rozpręża się gdy temperatura na zewnątrz rośnie i odwrotnie gdy temperatura spada - gaz się spręża. Ruch ten wywoływany nawet niewielką zmianą temperatury powietrza napędza mechanizm wskazówek. 

Zmiana temperatury zaledwie o 1 stopień wystarcza na 48 godzin pracy zegara. To dzieło sztuki zegarmistrzowskiej nazwane ATMOS zachwyca do dziś. Ten   technologiczny majstersztyk z roku 1928 postanowił odświeżyć Marc Newson - australijski projektant, który zaprezentował nową odsłonę tego zegara.


Nowa wersja umieszczona w przeźroczystej obudowie pozwalającej obserwować odtworzoną w najmniejszym detalu dawną konstrukcję otrzymała nazwę Atmos 568. Atmos należy do szwajcarskiej firmy potentata branży produkcji zegarków Jaeger-LeCoultre i jest do nabycia za bagatela 28 tys USD.
meisterstuck
Atmos 568 
Producent daje gwarancję 4 tys lat na dokładność wskazań godziny, minuty, miesiąca i faz księżyca które również pokazuje zegar.

 marc newson


W odsłonie Marc'a Newsona, który odnosi wiele sukcesów swoimi projektami sztuki użytkowej i wzornictwie (mebli, biżuterii, odzieży, w przemyśle transportowym czy wystroju wnętrz), mechanizm ten nabiera dodatkowego wymiaru sztuki użytkowej.

 Jaeger-LeCoultre

Marc Newson

Poniżej kilka innych prac Newsona

 marc newson
Cool Hunting - Marc Newson

wnętrza
Embryo Chair - Marc Newson

 marc newson
Lockheed Lounge - Marc Newson

Komentarze

  1. Tobie, Twoim bliskim i wszystkim czytelnikom bloga na nadchodzący zimowy czas życzę wszystkiego najlepszego:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tobie, Twoim bliskim i wszystkim czytelnikom bloga na nadchodzący zimowy czas życzę wszystkiego najlepszego:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.