Święty Sebastian - odnaleziony szkic Leonarda da Vinci

Znany francuski dom aukcyjny Tajan ogłosił wielkie odkrycie wyjątkowego dzieła włoskiego mistrza Leonarda da Vinci. „Umęczony Święty Sebastian” to trzeci z ośmiu szkiców Świętego Sebastiana, jakie Da Vinci ujął w „Codex Atlanticus”

Leonardo de Vinci
Leonardo da VINCI (Vinci 1452 – Cloux 1519 )
Recto: Study for a San Sebastian in a landscape
Verso: Two scientific studies, one shadows created by a candle and the other on the interplay of light and shadow. In addition, there are to reversed, hand-writen, partial texts.
19.3 x 13 cm


W ubiegłym roku emerytowany lekarz przyniósł zestaw starych przedmiotów, szkiców i rysunków z kolekcji swojego ojca.  Przyjrzał się im kurator Thaddée Prate specjalizujący się w pracach dawnych mistrzów i zainteresował go szczególnie jeden ze szkiców wykonany przez leworęcznego artystę, z szkicami technicznymi i zapiskami w renesansowym włoskim na odwrocie.
Miał wrażenie i przeczucie,  że trzeba tą wstępnie szacowaną na XVI w pracę  bliżej zbadać...
Ilustracja
Leonardo da Vinci
Było za wcześnie by przypuszczenia i euforia znaleziskiem spowodowała ogłoszenie sensacji , ale po kilku miesiącach badań i konsultacji miedzy innymi z Patrickiem  de Bayser  ostatecznie z  Carmen C. Bambach było już pewne, że jest to praca autorstwa Leonarda da Vinci.

Thaddée Prate, dyrektor ds" prac starych mistrzów" w  Tajan auction house.


Carmen C. Bambach, kurator rysunków włoskich i hiszpańskich w Metropolitan Museum of Art. Credit


"W ocenie naukowej  dr.Carmen C. Bambach, ekspertki od rysunków Leonarda da Vinci, jest to autentyczny dwustronny rysunek (1452-1519), obrazujący z jednej strony postać męczennika św Sebastiana przywiązanego do drzewa na tle krajobrazu, a na odwrocie, zawierający notatki i wykresy na temat światła i cienia, które odnoszą się do badań optyki prowadzonych przez Leonarda .

The Martyred Saint Sebastian- Leonardo da Vinci Dom aukcyjny wycenia to dzieło na ok 15 mln Euro

źródła:
https://www.tajan.com/en/news/extraordinary-discovery-work-leonardo-da-vinci
https://www.nytimes.com/2016/12/11/arts/design/leonardo-da-vinci-lost-drawing-discovered.html?_r=1

Komentarze