Oranżeria z nenufarami

Zapewne prawie każdy kojarzy cykl obrazów pt Nenufary (Lilie wodne) autorstwa Clauda Moneta. Jednym z wspaniałych miejsc gdzie można je zobaczyć to Oranżeria w ogrodach Tuileries w Paryżu.

Musée de l’Orangerie

W wybudowanym w 1852 r.  obiekcie prezentowane są prace takich artystów jak Claude Monet, Paul Cézanne, Henri Matisse, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Amedeo Modigliani, Le douanier Rousseau, André Derain, Chaïm Soutine, Marie Laurencin, Maurice Utrillo, Paul Gauguin, Alfred Sisley, Kees van Dongen.

Ale wróćmy do naszych Nenufarów.
W tym wspaniałym muzeum oddanym ponownie do zwiedzania po remoncie w 2006 r Nenufary Claude Oscara Moneta zajmują dwa owalne wielkie wnętrze oświetlone od góry naturalnym światłem.


Zaskakująca jest skala, obrazu który niejednokrotnie kojarzony jest z znacznie mniejszym formatem. 


Claude Monet pracował na cyklem tych obrazów w ostatnich latach swojego życia pomiedzy 1890 r aż do 1926 czyli  praktycznie do końca swojego 86 letniego życia. Niedługo po jego śmierci Nenufary znalazły swoje miejsce w Oranżerii w 1927r.

Cykl ten był inspirowany wodnym ogrodem w jego posiadłości w Givenry w Normandi. 

autochrome_monet_giverny_1921.jpg
Claude Monet  przed swoim  domem w  Giverny, Musée d’Orsay  Dist. RMN-Grand Palais / Patrice Schmidt


Nenufary w Oranżerii są jednym z największych monumentalnych osiągnięć malarstwa pierwszej połowy XX wieku. Powierzchnia malowidła obejmują widza prawie stu metrami bieżącymi na których rozwija się krajobraz usiany liliami wodnymi, gałęziami wierzby, drzewami i odbiciami chmur. To unikalne arcydzieło nie ma odpowiednika w świecie.

Podczas tytanicznej pracy powstało prawie 300 obrazów w tym 40 wielkiego formatu


Tą piękną ekspozycję można też zobaczyć wirtualnie przy pomocy Google Art Project

 http://www.musee-orangerie.fr/

Komentarze

  1. Będąc w Paryżu można połaczyć wspólnym biletem (taniej niż dwa osobne) ze zwiedzaniem muzeum d'Orsay

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.