Amadeo Luciano Lorenzato - budowlaniec z Belo Horizonte i jego pierwsza solowa wystawa w Londynie

Chcielibyśmy przedstawić wam dzisiaj sylwetkę mało znanego artysty pochodzącego z Brazylii.
Amadeo Luciano Lorenzato  urodzony w 1900 roku w Belo Horizonte w Brazylii,  w rodzinie  włoskich imigrantów. Większość swojego życia spędził w Brazylii, ale także sporo podróżował po Europie w latach 1920-1948. W tym czasie pracował  głownie we Włoszech na różnych stanowiskach budowlanych a także  odnawiał freski.  To podczas jego europejskich podróży zanurzył się w pracy artystycznej, malując małe gwasze, które sprzedawał, by się utrzymać. ,
Po powrocie  do Belo Horizonte, kontynuował pracę w budownictwie  głownie jako malarz ścienny. Osiem lat później doznał ciężkiego urazu nogi, co w konsekwencji w wieku 56 lat pozwoliło mu poświęcić się wyłącznie malarstwu aż do swojej śmierci w 1995 roku.


Amadeo Luciano Lorenzato


Ciągnięty do naturalnego świata i symboli codziennego życia, Lorenzato przedstawiał krajobrazy, martwe natury i sceny z jego okolicy. Był w zasadzie samoukiem. Uważał malowanie za codzienną aktywność, naturalne przedłużenie samego siebie i "formę duchowego przetrwania". Istotną częścią jego twórczego procesu były długie spacery, robienie rysunków i szkiców.

Lorenzato sem
Amadeo Luciano Lorenzato, Sem Titulo (Untitled) (1978)

Jego celem nie było odtworzenie jego środowiska, ale jego przełożenie poprzez uproszczoną wizję zredukowanych form geometrycznych. Lorenzato często tworzył własne płótna wykorzystujące druty, płyty cementowe lub karton z budowy. Zaimplementował także techniki i narzędzia z czasów gdy pracował jako malarza ścienny, wykorzystując grzebienie, szczotki i widelce. Te prymitywne, ale wyraziste narzędzia pozwoliły mu osiągnąć styl oparty na charakterystycznych teksturach powierzchni obrazów.

Znalezione obrazy dla zapytania Amadeo Luciano Lorenzato

Podobny obraz
Lorenzato nigdy nie dostosował się do jednej konkretnej szkoły czy ruchu. Raczej szukał po prostu malowania świata który miał przed sobą, w sposób  jaki  ten świat  osobiście widział.Znalezione obrazy dla zapytania Amadeo Luciano Lorenzato
Amadeo Luciano Lorenzato, Sem título (1993)Untitled, 1981 by Amadeo Luciano Lorenzato

Jego obrazy można obejrzeć aktualnie w Londynie w galerii David Zwirner do 9 lutego.
Jest to jego pierwsza samodzielna wystawa w Wielkiej Brytani i zarazem pierwsza solowa wystawa artysty poza Brazylią.
Prace prezentowane na tej wystawie obejmują ostatnie trzy dekady kariery artysty w Brazylii. Pokazują metody i motywy, które zajmowały artystę przez większą część jego życia, takie jak geometryczna forma i tekstura, a także głębokie zakorzenienie w brazylijskiej tożsamości i kulturze.

Znalezione obrazy dla zapytania Amadeo Luciano LorenzatoChoć Lorenzato był stosunkowo mało znany poza Belo Horizonte. Jego prace dopiero niedawno zaczęły być przedmiotem powszechnej uwagi w szerszym kontekście brazylijskiego modernizmu. Ta wystawa, jako pierwsza wystawa prac Lorenzato w Wielkiej Brytanii, stanowi punkt wyjścia do szerszego propagowania dzieł tego artysty.

Znalezione obrazy dla zapytania Amadeo Luciano Lorenzato

źródło
http://artobserved.com/2019/01/london-amadeo-luciano-lorenzato-at-david-zwirner-through-february-9th-2019/

Komentarze