Czarna Piękność Les Paula na aukcji w NY

Sztuką może być wszystko w co włożymy wiele wysiłku, talentu i zaangażowania. Dotyczy to także instrumentów muzycznych i to nie tylko sławnych skrzypiec stradivariusa, ale także tych bardziej popularnych jakimi są gitary. Legendą wśród gitar z pewnością jest Gibson Les Paul.

źródło

Już wkrótce, bo 19 stycznia na aukcji prowadzonej przez dom aukcyjny Guernsey będzie można wylicytować właśnie taką elektryczną gitarę. Gitarę nie byle jaką, jest to bowiem prototyp najsłynniejszego modelu Gibson Les Paul z 1954 roku.
Ta kultowa gitara  posiada nawet swoje imię - "Czarna Piękność" swoim wzornictwem przypomina czarny smoking.


Black Beauty … The original Gibson Les Paul prototype, ready for auction in February 2015. Photograph: Chris Vincent/AP
źródło
źródło

Les Paul, a właściwie Lester William Polsfuss, amerykański gitarzysta jazzowy i wynalazca w dziedzinie technik nagrywania oraz konstruktor gitar elektrycznych, znany jako "Thomas Edison przemysłu muzycznego" grał na niej ponad dwie dekady i wprowadzał udoskonalenia w poszukiwaniu najczystszego dźwięku.
W 1976 roku sprezentował ją swojemu bliskiemu przyjacielowi Tomowi Doyle, gdzie pozostawała w jego prywatnej kolekcji do dziś.

źródło

 źródło
Les Palu grał na niej w nagraniach studyjnych i koncertach wykonując aranżacje jazzowe, bluesowe i country. Co ciekawe  kształt i ergonomia gitary wynikała w dużej części z faktu, iż twórca doznał urazu ramienia i łokcia prawej ręki w wyniku wypadku samochodowego. Muzyk przeszedł rehabilitację trwającą dwa lata a wymyślony kształt instrumentu umożliwiał mu wygodną grę na gitarze.


Pioneer: Les Paul revolutionised the recording process

Les Paul zmarł w 2009 r, był honorowym członkiem Little Kids Rock, organizacji typu non-profit, zajmującej się dostarczaniem dzieciom w szkołach w Stanach Zjednoczonych darmowych instrumentów muzycznych. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Nie sposób tu wymienić wszystkich sławnych gitarzystów grających na  Gibsonie  Les Paula ale wystarczy wspomnieć takie sławy  jak Slash, Bob Marley, Noel Gallagher , Jimmy Page, Peter Green, Eric Clapton, Paul McCartney, Jeff Beck, Neil Young, Dave Grohl, Peter Frampton, Billy Gibbons czy Joe Bonamassa...
Reputacja i jakość Gibsona Les Paul sprawia, że setki tysięcy tych znakomitych instrumentów używane  są na całym świecie, jako gitary pierwszego wyboru dla poważnych graczy i wykonawców.

Slash attends the launch of his Limited Edition Gibson and Epiphone SLASH Les Paul guitars
Slash i jego gitary

Więcej o aukcji:http://www.guernseys.com/Guernseys%20New/tom_doyle.html


Tom Doyle pokazuje Les Paul Original 1954"Black Beauty"
źródła:
http://www.guernseys.com/Guernseys%20New/tom_doyle.html
http://www2.gibson.com/default.aspx?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Les_Paul
http://www.theguardian.com/music/2015/jan/08/black-beauty-les-paul-original-gibson-up-for-auction

Komentarze