John Lurie, Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho - wystawa Zachęta

Do 2 sierpnia trwa w warszawskiej Zachęcie wystawa malarstwa Johna Lurie.

John Lurie (ur. 14 grudnia 1952 roku w Minneapolis w USA) – saksofonista, aktor, malarz i producent.
Ilustracja
źródło


Razem ze swoim bratem Evanem Lurie założył w 1978 roku słynną grupę The Lounge Lizards. Zespół wydał ostatnią płytę w roku 1998.

źródło

W latach 80. Lurie wystąpił u Jima Jarmuscha w filmach Inaczej niż w raju (Stranger Than Paradise), Poza prawem (Down by Law), i Nieustające wakacje (Permanent Vacation). Skomponował też muzykę do wymienionych filmów oraz do filmu Mystery Train.

źródło


W 1994 roku Lurie zaraził się boreliozą, co znacznie wpłynęło na jego tryb życia. Przestał nagrywać płyty, również wydany w 2014 roku album The Invention of Animals zawiera materiał nagrany w latach 90. Przez ostatnie lata Lurie wystawiał swoje obrazy. W jednym z wywiadów, nawiązując do swojej choroby i odosobnienia, stwierdza, że malarstwo "uratowało mu życie". Jego prace były pokazywane m.in. w Anton Kern Gallery, Roebling Hall w Nowym Yorku, Galerie Daniel Blau w Monachium i Galerie Gabriel Rolt w Amsterdamie.

źródło
Wystwa w Zachęcie to właściwie powrót artysty do Polski z tym że nie w roli muzyka (dwukrotnie występował w latach 90-tych w Sali Kongresowej: z John Lurie National Orchestra oraz ze swoim słynnym zespołem The Lounge Lizards) ale jako malarz. 

John Lurie, Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho, akwarela na papierze, 2014, dzięki uprzejmości Johna Lurie
źródło
Jeśli ktoś ma mozliwość zobaczenia wystwy  w Warszawie , z pewnością jest to okazja, choć osobiście wolę jego muzykę i role filmowe. źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Lurie
http://www.zacheta.art.pl/article/view/2495/john-lurie-probuje-myslec-prosze-badz-cicho
http://johnlurieart.com

Komentarze