James Rosenquist - zmarł pionier Pop Art -u

James Rosenquist, pionier i czołowa postać Pop Artu lat 60. XX wieku, zmarł 31.03.2017 w Nowym Jorku - poinformował dziennik "New York Times". Artysta miał 83 lata.
pop art artist
James Rosenquist
Znany był ze swoich wielkoformatowych prac. Jego obrazy zostały wystawione w takich uznanych muzeach jak: Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku . 
James Rosenquist painting a billboard, 1960
 Rosenquist, który zaczynał swoją przygodę ze sztuką od malowania billboardów reklamowych. Własnie z tych wielkoformatowych wzorców współczesnych reklam oraz z tradycji surrealistycznej kolażu czerpał inspiracje aby tworzyć  własne kompozycje i osobisty przekaz wykorzystując elementy  fragmentarycznych obrazów samochodów, gwiazd filmowych, produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego, symboli wizualnych i tekstów.

Był pionierem nurtu Pop Art, którego mistrzami byli tacy artyści jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein.
Chociaż jak sam mówił : "Pop Art? Nigdy się tym nie przejmowałem, ale po pół wieku będąc opisywany jako artysta popart jestem z tym pogodzony...Prawdę mówiąc nadal nie wiem, co oznacza, Pop Art.”

Malował ręcznie w czystym, uproszczonym, realistycznym stylu, ale łącząc elementy w sposób, który wprowadzał do jego obrazów jakąś tajemniczość. Jego obrazy mogą być postrzegane zarówno jako krytyka współczesnego konsumpcjonizmu jak również jako migawki zbiorowej amerykańskiej świadomości.

 james Rosenquist
James Rosenquist. F-111 (fragment)
Był autorem obrazu i F-111 w rozmiarze billboardu, który namalował w czasie wojny w Wietnamie. Obraz ten łączy w sobie kilka motywów, w tym amerykański samolot, bombardowanie oraz przedstawienie amerykańskiego dobrobytu przez uśmiechniętą dziewczynkę w blond włosach siedzącą pod suszarką fryzjerską przypominającą pocisk. To chyba najbardziej znany jego obraz.

James Rosenquist - "Marilyn"

W 1962 po śmierci Marilyn Monroe stworzył jej słynny obraz przedstawiający podzielone i poodwracane fragmenty wizerunku Marilyn, jej nazwisko  oraz część nazwy firmy Coca-Cola.

 james Rosenquist
President Elect" by James Rosenquist. "

 james Rosenquist
James Rosenquist, House of Fire, 1988 - 1989
Malarstwo jest chyba znacznie bardziej ekscytujące niż reklamy - powiedział kiedyś Rosenquist, cytowany przez MoMA. - Więc dlaczego nie robić tego z taką mocą i entuzjazmem i z takim wpływem - pytał.
Fahrenheit 1982," by James Rosenquist. 
pop art paiting
“Industrial Cottage” (1977) by James Rosenquist
“The Light That Won’t Fail I” (1961).


The North Dakota Mural by James Rosenquist at Plains Art Museum.
pop art
James Rosenquist's “I Love You with My Ford” (1961)


źródła: 
https://www.nytimes.com/2017/04/01/arts/james-rosenquist-dead-pop-art.html?_r=1
wikipedia

Komentarze

  1. Nie kojarzę go, ale bardzo przykro że zmarł [*] Współczucia dla najbliższych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.