Magdalena Abakanowicz 1930-2017

Zmarła Magdalena Abakanowicz . Najsłynniejsza polska rzeźbiarka - twórczyni abakanów, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną - zmarła w wieku 86 lat. 
Ilustracja
Magdalena Abakanowicz w pracowni (2010 r.) fot. J. Pijarowski
źródło WikipediaUrodziła się 20 czerwca 1930 w Falentach jako Marta Magdalena Abakanowicz, córka pochodzącego z tatarskiej rodziny Konstantego Abakanowicza i Heleny Domaszewskiej, polskiej szlachcianki.
Mało kto wie że z młodości była lekkoatletką, zdobywała medale w biegach sztafetowych i biegach przez płotki.
W latach 60. stworzyła cykl abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Formy rzeźbiarskie konstruowane z tak niekonwencjonalnego materiału zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywały one z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza. Spełniały też funkcję praktyczną jako próba dostosowania monumentalnej rzeźby do skromnych warunków lokalowych: takie prace można było łatwiej magazynować. W 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.
Częstym elementem jej twórczości są zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Przykładem z tego nurtu jest choćby praca Nierozpoznani, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania.
Od 1965 do 1990 roku wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, która później przekształciła się w Uniwersytet Artystyczny.
Często gościnnie wykładała na uczelniach zagranicznych, a jej rzeźby wpisywały się w przestrzeń miejską w takich miejscach, jak Jerozolima, Seul, Duisburg, Kansas, Minneapolis, Hiroszima, Nowy Jork, Lizbona, Toledo, Paryż i wielu innych miastach na całym świecie.
Rzeźbiarka mieszkała i tworzyła w Warszawie. Zmarła 20 kwietnia 2017

Znalezione obrazy dla zapytania Magdalena Abakanowicz


Znalezione obrazy dla zapytania Magdalena Abakanowicz
          
Znalezione obrazy dla zapytania Magdalena Abakanowicz
Magdalena Abakanowicz, Klatka i plecy, 1978, Muzeum Sztuki w Łodzi


https://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Abakanowicz


Komentarze

  1. Wielka strata. Widać, że to była niezwykle uzdolniona artystka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.