Sztuka kinetyczna Theo Jansena

Theo Jansen (ur. 14 marca 1948 w Hadze) – holenderski naukowiec i artysta działający w dziedzinie sztuki kinetycznej. Z wykształcenia jest fizykiem, którą ukończył na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Znany jest głównie z swoich skomplikowanych mechanizmów, stworzonych z cienkich plastikowych rurek, które poruszają się wykorzystując siłę wiatru.

Theo Jansen i jego kinetyczna instalacja Strandbeest


Artysta buduje i rozwija te stworzenia od 1990 roku aż do dziś. Ze względu na to, że działanie swoich mechanizmów testowane jest głównie na plaży, gatunek swoich prac The Jansen nazwał Strandbeest, czyli plażowe stworzenia. 
Artysta nie skupia się na pięknie swoich prac i nie próbuje naśladować natury, głównie liczy się dla niego funkcja i ruch. Jego marzeniem jest, by w przyszłości swoje prace wyposażyć w mechanizmy pozwalające na samodzielne, niezależne od człowieka życie z własną inteligencją. Na popularność jego prac wpłynęła marka BMW, która wykorzystała jego twórczość w swoim spocie reklamowym. Wiele ze swoich teorii dotyczących życia i ewolucji zawarł w swojej książce: "Great Pretender".

Jansen Theo Hannover.jpg
Theo Jansen (źródło Wikipedia) 
sztuka kinetyczna


Czy chcielibyście spotkać na plaży taką instalację zbudowaną z plastikowych rurek z recyklingu połączonych w mechanizm napędzany siłą wiatru?  Z czym wam się to kojarzy? jakie uczucia budzi? 


źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Theo_Jansen
http://www.strandbeest.com/

Komentarze

  1. Nawet nie wiedziałam, czym charakteryzuje się sztuka kinetyczna. Jednak dzięki Tobie mogę choć trochę dowiedzieć się, jaka jest specyfika tego rzemiosła. Coś niesamowitego! Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. extra konstrukcje , trochę przerażają wprawione w ruch

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.