Rocznica śmierci Davida Bowiego - artysty doskonałego

Wczoraj mieliśmy drugą rocznicę śmierci Davida Bowiego artysty doskonałego. Bowie był piosenkarzem, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, producent muzyczny, aranżer, a także aktorem. Mało kto wie że był także malarzem i kolekcjonerem sztuki.

 


Bowie kolekcjonował dzieła takich artystów  jak Jean Michel- Basquiat, Frank Auerbach, Damien Hirst, Harold Gilman, Ettore Sottsass, Leon Kossoff czy  Davida Bomberg i wielu innych. 
Wielu artystów znał osobiście jak np Basquiata.  Uwielbiał ten rodzaj malarstwa i w jego  twórczości widać inspiracje sztuką, którą lubił. 

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Bowie, będąc świetnym znawcą sztuki nowoczesnej, przez całe swoje życie zebrał imponującą kolekcję doskonałych i wyszukanych dzieł sztuki. Docierał do artystów często osobiście, z wieloma się przyjaźnił, kupował ich prace nie w celu inwestycyjnym, ale głównie dlatego, że mu się podobały bądź inspirowały we własnej twórczości muzycznej.  Często kupował prace wręcz nałogowo ulegając emocjom. Jego kolekcja liczyła ok 380 dzieł sztuki współczesnej. Były to obrazy, meble , rzeźby, grafiki ... Bowie w swojej kolekcji zebrał wiele dzieł surrealistycznych, postmodernistycznych, z nurtu art brut czy współczesnej sztuki afrykańskiej.  
Damien Hirst, "Beautiful, Shattering, Slashing, Violent, Pinky, Hacking, Sphincter Painting", 1995; fot. Sotheby's
Znalezione obrazy dla zapytania Jean-Michel Basquiat, "Air Power", 1984 Jean-Michel Basquiat, "Air Power", 1984; fot. Sotheby's


Jean-Michel Basquiat, "Air Power", 1984 Jean-Michel Basquiat, "Air Power", 1984; fot. Sotheby's

Kiedyś w wywiadzie powiedział, że ....to własnie dzieła sztuki są jedynymi dobrami, które chciałby posiadać. A sztuka zawsze była jego podstawowym posiłkiem...
W 2016 roku większość jego zbioru została wystawiona na aukcji Sotheby's. Rodzina artysty tłumaczyła, że nie mieli miejsca na przechowywanie tak pokaźnego i wartościowego zbioru a jednocześnie chcieli by to co Bowie kochał  poszło w świat.  


W naszej galerii możecie nabyć rysunek autorstwa ESHK ART -  portret Davida Bowiego 
http://pl.cottonara.com/product/475-david-bowie

Komentarze