Przedświąteczne myśli krążące wokół jajka doprowadziły do niby dziwnego pytania o to czy w jajku można zamieszkać? Jajo i jego symbolika, zarówno religijna jak i wywodzące się z wielu kultur odnosząca się między innymi do zmartwychwstania, powrotu do życia, trwania i odradzania się życia stanowiło inspirację także dla architektów.
Poniżej kilka przykładów, gdzie jajo wykorzystane zostało w 5 niezwykłych projektach:
1. Exbury Egg
|
Exbury Egg: Pływający dom w kształcie jajka i zarazem miejsce pracy w celu obserwacji naturalnego środowiska |
Exbury Egg zainstalowane zostało na brzegu rzeki Beaulieu w Wielkiej Brytanii. Dom stworzony przez artystę Stephena Turnera, we współpracy z Perring Architecture and Design oraz studia projektowego SPUD.
2. Ecocapsules
Ecocapsules firmy Nice Architects to przenośne, niezależne domy / schronienia w kształcie jaja, zasilane wiatrem, słońcem i zbierające deszczówką, dzięki czemu można teoretycznie żyć w dowolnym miejscu na świecie.
3. Blob Vb3
Mobilny dom w kształcie jajka, zwanym Blob Vb3. Zaprojektowany przez belgijskich architektów dmvA, jego konstrukcja wykonana jest z drewna i pokryta została elastycznym materiałem i poliestrem. Posiada kuchnię, łazienkę, pokój gościnny, miejsce do spania i dużo miejsca do przechowywania. Ma nawet światła LED, które nadają mu żółtawą poświatę w nocy.
4. HemLoft
|
domek na drzewie zaprojektowany przez Joela Allena noszący nazwę HemLoft. Został zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu. Otacza jedno drzewo w lesie w Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. |
5. The Egg, Mubai
I na koniec jajo w wielkiej skali zaprojektowane przez Jamesa Law Cybertecture Intemational jako spotkanie architektury, technologii i innowacyjnej inżynierii.
Projekt Jamesa Law wygląda jak futurystyczne jajko Fabergé ze szkła. Ten biurowiec w Mumbaju w Indiach oferuje 33 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, ułożonej w 13 piętrach z bardzo inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem i 3 poziomami parkingu podziemnego. Wykorzystuje panele słoneczne i turbiny wiatrowe na dachu do generowania energii elektrycznej na miejscu.
Ten innowacyjny budynek został zamówiony przez Vijay Associates (Wadhwa Developers) i posiada specjalne funkcje, np. wyposażanie w elektronicznie systemy monitorowania zdrowia pracowników. Pracownicy, będą mogli także dostosować swój ulubiony "widok", aby cieszyć się wirtualną scenografią według własnego wyboru. Ponadto, ze względu na nietypowy kształt i położenie budynku, wnętrze ma do 30 metrów rozpiętości podłogi, w której nie ma przeszkadzających kolumn.