Realizm magiczny oraz rocznica urodzin Gabriel García Márquez

Dziś przypada rocznica urodzin Gabriel José de la Concordia García Márquez'a (ur. 6 marca 1927w Aracataca, zm. 17 kwietnia 2014 w Meksyku) – kolumbijskiego powieściopisarza, dziennikarza i działacza społecznego, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1982) za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu.

Gabriel García Márquez


Powieści Marqueza pt. „Sto lat samotności” czy "Miłość w czasach zarazy" znane są czytelnikom na całym świecie. „Sto lat samotności” najważniejsze jego dzieło ukazało się w 1967 r. i do tej pory jest wznawiane i tłumaczone na całym świecie .
Chilijski poeta Pablo Neruda uznał książkę za najważniejsze dzieło literatury hiszpańskojęzycznej od czasów „Don Kichota” Cervantesa.
Sława i twórczość Marqueza dotarła do najdalszych zakątków świata zapisując jego dzieła na listach klasyki.

Podobny obraz
Gabriel García Márquez na muralu w  Osace, Japonia
Twórczość Marqueza inspirowała filmowców, lecz adaptacje nie dorównywały literackim oryginałom. W wywiadzie udzielonym „Paris Review” Marquez powiedział: „Nie przypominam sobie żadnego filmu, który był lepszy od dobrej powieści, ale znam wiele dobrych filmów, które powstały na podstawie złych powieści”.

Znalezione obrazy dla zapytania miłość w czasach zarazy
"Miłość w czasach zarazy”

Marquez utożsamiany jest wprost z realizmem magicznym. Sam termin powstał w latach 20. XX w. w Niemczech i dotyczył malarstwa, ale szybko zadomowił się także w literaturze.

Alexander Kanoldt  "Olevano"
Anita Rée "Teresina", 1925
Historycznie stanowił reakcję na ekspresjonizm. Głównym czynnikiem wyróżniającym nurt było odwoływanie się do wyobraźni, operowanie tym co dziwne, niezwykłe, zaskakujące, nawiązywanie do legend i mitów oraz lokalnych tradycji. Realizm magiczny kojarzony jest zazwyczaj z powieściami iberoamerykańskimi i głównie z twórczością Marqueza. Realizm i magia muszą stanowić jedność, świat opisany w powieści skrywa magię splecionego czasu i wydarzeń.

Luisa Rivera - ilustracje do powieści "Sto lat samotności" 

Podobny obraz
Ilustracja  autorstwa Luisy Rivera
Jedne ze wspanialszych ilustracji do powieści Marqueza, naszym zdaniem, wykonała mieszkająca w Londynie artystka Luisa Rivera pochodząca z Chile.  Przepiękne, stylowe  ilustracje oddające wspaniale świat  i magię w nim zawarta opisaną przez Marqueza. Bravo!

Przeniesienie na płótno "Stu lat samotności", "Miłości w czasach zarazy", "Jesieni patriarchy", "Generała w labiryncie" podobnie jak ekranizacje jest zadaniem niezwykle trudnym. Ciekawego przełożenia pisarstwa Marqueza na malarstwo dokonała także polska artystka, graficzna, malarka i performerka urodzona w Katowicach  -  Sabina Woźnica.

Sabina Woźnica
Sabina Woźnica
W latach 2004-206 tworzyła cykl inspirowany twórczością Gabriela Garcii Marqueza: „Sto lat samotności i Rzeczywistość i fikcja wg Gabriela Garcii Marqueza”
"Generał w labiryncie. Ostatnie dni liberatora Simona Bolivara" - Sabina Woźnica 
Znalezione obrazy dla zapytania sabina wożnica Sto lat samotności i Rzeczywistość i fikcja wg Gabriela Garcii Marqueza”
"Reality and Fiction" Sabina Woźnica

W jej obrazach odnajdujemy wpływ ekspresjonizmu niemieckiego oraz malarstwa południowoamerykańskiego oraz co najważniejsze klimat prozy Marqueza.


źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Garc%C3%ADa_M%C3%A1rquez
http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3109606,przeklad-marqueza-na-jezyk-malarstwa,id,t.html
http://www.tvp.info/14856069/marquez-i-jego-swiaty-magiczne-byl-literackim-bostwem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Realizm_magiczny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Rzeczowo%C5%9B%C4%87
http://sabinawoznica.eu/biografia/
https://revistadistopia.com/cien-soledad/

Komentarze