Henri de Toulouse-Lautrec - 150 rocznica urodzin

Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa urodził się 150 lat temu ( ur. 24 listopada 1864) w Albi we Francji, zm. 9 września 1901 na zamku Malrome w regionie Gironde) – francuski malarz i grafik. Przedstawiciel postimpresjonizmu, swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu. 

Autoportret w lustrze

Pochodził z rodziny z arystokratycznymi korzeniami, Urodził się jako pierworodny syn hrabiego Alphonse i hrabiny Adèle de Toulouse-Lautrec. Rodzice Toulouse byli kuzynami (!) Bliski stopień pokrewieństwa przyczynił się do powstania defektów genetycznych u potomstwa.

Ze względu na defekt genetyczny, kości Henriego po złamaniach w wieku młodzieńczym nie były w stanie odpowiednio się zrosnąć i, w rezultacie, przestały rosnąć. Jako fizycznie dojrzały mężczyzna, Henri posiadał tors i górne partie ciała o normalnych proporcjach oraz anormalnie krótkie kończyny dolne. Toulouse mierzył tylko 1,5 m.

Będąc ograniczonym z powodu swojej niskiej postury, Henri nie mógł aktywnie uczestniczyć w wielu dziedzinach życia. Dlatego też, całkowicie poświęcił się dostępnej dla niego sztuce. Toulouse żył swoją sztuką. Został on znaczącym przedstawicielem postimpresjonizmu, twórcą litografii i ilustracji, na których uwiecznił życie bohemydziewiętnastowiecznego Paryża. W połowie lat 90 XIX wieku Toulouse tworzył ilustracje dla humorystycznego pisma Le Rire.

Moulin Rouge- La Goulue- litografia barwna (plakat) 


Toulouse miał opinię duszy Montmartre – dzielnicy paryskiej, w której zamieszkiwał. Malarstwo Toulouse przedstawia życie Moulin Rouge i innych paryskich kabaretów i teatrów oraz burdeli. 


Jane Avril w Jardin de Paris - litografia barwna (plakat)

Często umieszczał w swoich pracach dwoje spośród znajomych – śpiewaczkę Yvette Guilbert i Louise Weber – tancerkę i twórczynię francuskiego kankana. Toulouse uczył malarstwa i pochwalał artystyczne postępy swojej modelki (i prawdopodobnie kochanki) – Suzanne Valadon. Niektórzy wierzą, że to od niej artysta zaraził się kiłą. 
Toulouse był alkoholikiem przez większość swojego życia. 


Marcelle Lender tańcząca bolero w operetce Chilpéric - olej na płótnie


A la Mie - olej i gwasz na kartonie


Modystka: Mademoiselle Louise Blouet - olej na desceToulouse zmarł w wieku 36 lat na terenie posiadłości rodzinnych w Malromé z powodu komplikacji zdrowotnych spowodowanych alkoholizmem i rozwojem kiły.

Toulouse-Lautrec uznawany jest za genialnego artystę, posiadającego zadziwiającą umiejętność obserwacji połączoną z wyjątkową sympatią i zrozumieniem dla ludzkości.

1 listopada 2005 obraz Praczka został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's za 22 416 000 dolarów.
Praczka , olej na płótnie 

źródło wiadomosci i zdjęć dzieł artysty:  Wikipedia

Komentarze