Oh Deer czyli rogi i poroża we wnętrzu

Rogi czy poroże ?
Czym się różnią?

Poroże - jest to twardy, kostny twór wyrastający z kości czołowej na głowie samców jeleniowatych. (Wyjątkiem jest renifer, u którego poroże wyrasta również u samic. Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. Stanowi ono oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Jest trofeum myśliwskim i cenionym surowcem w zdobnictwie i meblarstwie.

Natomiast Róg jest to wyrostek rogowy występujący na głowie niektórych ssaków, zwykle parzyście. W większości przypadków jest to wytwór skóry właściwej zbudowany z twardej keratyny (wyjątek nosorożec gdzie róg jest wytworem naskórka) . Są obecne u obu płci oraz nie są wymieniane (chociaż są wyjątki) .


Generalnie w wielkim uproszczeniu rogi posiada krowa a poroże jeleń.

Co myślicie  o wykorzystaniu motywów zwierzęcych a w szczególności elementów takich jak rogi lub poroże ? Temat jest dość kontrowersyjny i w rozmowach z ludźmi potwierdza się to, że takie wykorzystanie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Niektórym kojarzy się ze staromodnym wystrojem w typie leśniczówki lub "przytulnego" mieszkania docenta Zenobiusza Furmana granego przez Wojciecha Pokorę w serialu Alternatywy 4. W czasach PRL poroża wisiały na niejednej ścianie w bloku i było to wtedy oznaką powodzenia. 


Ale przecież nie tylko tak to może wygladać, poroże na scianie nie musi być wcale oznaką kiczu czy braku dobrego smaku ...
Jak to zawsze bywa wyobraźnia źródłem inspiracji. Motywy zwierzęce stanowią aktualnie dla wielu bardzo modne rozwiązanie w dekoracji wnętrz. Wykorzytuje się je również w biżuterii, drobnych elementach dekoracyjnych, rzeźbach,ceramice, meblach, plakatach, nadrukach itp.Są pomysły z wykorzystaniem poroży, które mogą sprawdzić się właściwie w każdym rodzaju pomieszczenia, bez względu na jego styl. Współczesny design bardzo często wykorzystuje motyw jelenia.  Jak choćby poniżej przedstwiona praca Rachel Denny. 

źródło
Rachel Denny "Young Bucks", 2014

Motyw ten nie jest niczym odkrywczym, funkcjonował już w starożytności, w rysunkach naskalnych, w starożytnym Egipcie, w Biblii, podaniach celtyckich i w wielu innych kulturach. Jest bardzo pozytywnym symbolem. Jeleń był czczony w różnych kulturach na całym świecie, ze względu na jego odnawiające się corocznie wysokie poroże często porównywano go z drzewem życia. W wielu miejscach i epokach był symbolem płodności, duchowego wzrostu, ponownych narodzin po śmierci czy też duchowego odrodzenia. 
W tradycji chrześcijańskiej Święty Hubert, patron myśliwych w ikonografi przedstawiany jest w scenie nawrócenia w czasie polowania, na którym pojawił mu się wspaniały jeleń (często pokazywany jako albinos) z krzyżem między tykami wieńca.

źródło

W buddyzmie jeleń uchodził, obok gazeli, za symbol mądrości i ascezy. Obok łani w starożytności również jeleń uchodził za święte zwierzę Artemidy, gdzie walka jelenia z innymi zwierzętami symbolizowała walkę między światłem a ciemnością. Jako przewodnik dusz jeleń pojawia się w starożytności i u Celtów, np jako Cernunnos, lub poźniejszy Hern - duch lasu w angielskiej mitologi znany u nas za sprawą brytyjskiego serialu "Robin z Sherwood".

Niekiedy jelenia utożsamia się z  symbolem melancholii. A ze względu na jego rzucające się w oczy zachowanie w czasie rykowiska uchodzi także za symbol męskiej siły i namiętności seksualnej.

Wróćmy jednak do wystroju wnętrz.
Poroże na ścianie wcale nie musi być synonimem dworkowego lub  myśliwskiego stylu. Wykorzytywane jest często w stylu skandynawskim nawet jak na poniższym przykładzie w ślubnej dekoracji stołu.


czy też wystroju prostego, jasnego pokoju 


Naturalne poroże może stanowić wysmakowany dodatek do nowoczesnego salonu lub sypialni w stylu glamour. 

Stare poroża w nowoczesnym wydaniu mogą wyglądać nadzwyczaj dobrze. Wsród przeciwników takich dekoracji jest wielu sprzeciwiających się idei polowań na zwierzęta co jest jak najbardziej zrozumiałe, ale we wnętrzach wcale nie trzeba ograniczać się do oryginalnych prawdziwych poroży. Imitacje zrobione z drewna, metalu, namalowane na ścianie, wykonane z tworzywa sztucznego, pianki modelarskiej czy papier-mâché stanowią idealne rozwiązania. Tego typu dekoracja sprawdzi się praktycznie w każdym stylu aranżacji najlepiej ale chyba najlepiej w prostym stylu skandynawskim, 

 lub w nieokiełznanym pop-art. Pisaliśmy kiedyś o upcyklingu i pracy Pabla Picassa pt. Głowa byka z 1942 r., rzeźbie  z siodełka rowerowego i kierownicy wykonanej jako ukłon hiszpańskiego malarza w stronę dadaistów .


Rzeźba ta nadal stanowi inspirację wielu spotykanych dekoracji wykorzytujacych ten pomysł. W upcyklingowych rzeźbach wykorzystać można również inne części np samochodowe tworząc ciekawe prace inspirowane porożem.Podsumowując:
-   motywy zwierzęce w szczególności rogi i poroża we wnętrzach mogą stanowić niezwykle kreatywną inspirację, ograniczoną jedynie naszą wyobraźnią. 
-   poroża bardzo ciekawie wyglądają w różnych stylach, zarówno w klasycznych naturalnych formach jak i w bardzo nowoczesnym wydaniu. 
-  możliwości wykorzystania motywu poroża w plakacie, rzeźbie, nadruku na tkaninach, drobnych wyrobach dekoracyjnych lub poprzez zamienniki materiałowe "oswaja" zwierzęcy wydźwiek zachowując piękno kształtów i pozytywną symbolikę. 


A co Wy o tym myślicie ? Jakie są wasze odczucia ? Może sami posiadacie lub  lubicie motywy zwierzęce we wnętrzach?


Komentarze

 1. Uwielbiam motywy zwierzęce :)) ale tylko sztuczne! Nie chciałabym mieć w domu prawdziwych poroży, czy czaszek...wolę drewniane lub z kartonu :) Pozdrawiam!
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię. Zupełnie mi nie przeszkadzają.

  OdpowiedzUsuń
 3. najbardziej podobają mi się te z recyklingu , cool.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat niedawno pisałam u siebie na blogu na podobny temat, tylko nie o porożach tylko o motywie jelenia :) Bardzo podoba mi się grafika nieokiełznany pop-art. Pozdrawiam i zapraszam do mnie w odwiedziny. Ania z http://inspiracjewmoimmieszkaniu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.