Róbert Berény jego "Śpiąca kobieta i czarny wazon" i Stuart Malutki - czyli jak po latach odnalazł się obraz.

Róbert Berény (ur. 18 marca 1887 w Budapeszcie, zm. 10 września 1953 w Budapeszcie) – węgierski malarz.

Self-portrait
c. 1940
Oil on canvas, 49 x 50 cm
Hungarian National Gallery, Budapest

W 1904 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas swojego pobytu w stolicy Francji Berény znalazł się pod wpływem wielu znanych ówczesnych malarzy, głównie Paula Cézannea.
Berény jest najbardziej znany ze swoich impresjonistycznych oraz kubistycznych dzieł i obrazów. Do najbardziej znanych obrazów należy portret Bartóka, a także Scena z 1913 roku.

Jednym z najważniejszych jego obrazów tego węgierskiego artysty jest "Śpiąca kobieta i  czarny wazon", który zaginął w tajemniczych okolicznościach ponad 80 lat temu.

Róbert Berény -  "Śpiąca kobieta i  czarny wazon"

Otóż obraz po latach się odnalazł w ciekawy sposób. Pewnego razu biograf artysty oglądając z wnuczkiem film "Stuart Malutki" zobaczył  przez ułamek sekundy obraz Bereny'ego w filmie. W jednej ze scen obraz wisiał nad kominkiem na drugim planie za rodziną głównych bohaterów filmu .

scena z filmu "Stuart Malutki",  prod.1999r reż. Rob Minkoff


Gergely Bark, pracownik Muzeum Narodowego w Budapeszcie znał ten obraz jedynie z czarno-białej fotografii zrobionej w 1928r. podczas jednej z wystaw gdzie prezentowano dzieło. Porównywał fotografię ze stopklatką z filmu i zapewne nie dawało to mu to spokoju...
Po przysłowiowej nitce do kłębka doszedł do osób odpowiedzialnych za scenografię filmu i nawiązał kontakt z asystentką dekoratora. Okazało się, że podczas produkcji (1998 r) filmu kupiła ten obraz w sklepie z antykami, nie wiedząc co naprawdę kupuje. Po zakończeniu zdjęć obraz nie był już potrzebny, nikt nie był nim zainteresowany więc wzięła go do domu. Po wizycie węgierskiego specjalisty w USA potwierdzono autentyczność obrazu.
Dzieło mogło on trafić do USA tuż przed wybuchem II wojny światowej lub na jej początku. Potem zapewne  spadkobiercy wlaścicieli sprzedali go jako staroć, nie mając bladego pojęcia o jego wartości. 

Obraz wkrótce znajdzie nowego właściciela gdyż amerykanka, która jest w jego posiadaniu wystawia go z ceną wywoławczą 110 tys $ na aukcji, która odbędzie się 13 grudnia . 


Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3bert_Ber%C3%A9ny
http://www.hung-art.hu/frames-e.html?/english/b/bereny/index.html
http://mno.hu/grund/hazatert-az-eleszettnek-hitt-bereny-robert-kep-1260274
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/11/28/2391838200000578-2852842-Lost_and_found_Art_historian_Gergerly_Barki_spotted_the_lost_pai-15_1417174007653.jpg

Komentarze

 1. Niesamowita historia! Jak z filmu - że tak powiem:) I obraz niesamowity - nie znałam go.

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak właśnie przypadkiem zdobywa się " majątek". Bardzo ciekawa historia. Szkoda że artysta kiedyś nie był doceniony.
  Dziękuję za wizytę na moim blogu i miły komentarz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No prosze, ciekawa historia ;) wręcz nieprawdopodobna. Nie spodziewałabym się odnaleźć obrazu w filmie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.