Szlachetne techniki fotograficzne w Cottonarze

Kolejny raz w tym tygodniu mamy okazję powitać nową osobę oferującą swoje artystyczne prace w galerii Cottonara. Damian Ganszczyk, bo o nim mowa,  kilka dni temu dołączył do nas nazywając swoją autorską galerię Damian Ganszczyk Fotografia.

fotografia


Tym razem wkroczyliśmy  w niezwykle ciekawą dziedzinę fotografii artystycznej, a konkretnie w szlachetne techniki fotograficzne do jakich zalicza się technika gumy dwuchromianowej.

Napiszemy kiedyś osobny artykuł o szlachetnych technikach, gdyż są one bardzo interesujące. Oparte na wykorzystaniu światłoczułości i garbujących właściwości chromianów, a także innych związków światłoczułych, wyróżniają się w zalewie fotografii cyfrowej niepowtarzalnością procesu technologicznego, prowadzącego do otrzymania pojedynczego, unikalnego obrazu. Obrazu o szczególnych cechach, pozbawionego szczegółów a także większej części półtonów, ale jednocześnie miękkiego i delikatnego. Szczyt popularności techniki te osiągnęły w Polsce w czasach przedwojennych.


praca dostępna w Cottonarze
Maszyna parowa w walcowni cynku Katowice Szopienice, format 140x210 mm, cena promocyjna od 50 zł, praca dostępna w galerii Cottonara


Damian Ganszczyk zajmuję się fotografią, rozwijajać swoją pasję właśnie w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej. Jego autorskie  fotografie zazwyczaj przedstawiają poprzemysłowe krajobrazy Górnego Śląska, kopalnie, koksownie, wyrobiska, ruiny przemysłowych obiektów, stare maszyny, industrialne pejzaże. Miejsca i przedmioty intrygujące ale pozornie brzydkie.
Często przejeżdżając obok nie zauważamy potencjału i walorów  takich miejsc, a wręcz uważamy je za mało ciekawe, brzydkie i nieestetyczne.


fotografia dostępna na www.cottonara.pl
Hałda II - hałda KWK Makoszowy Sośnica, format 138x198 mm, limitowana autorska odbitka w technice gumy dwuchromianowej,  cena promocyjna od 50 zł, praca dostępna w galerii Cottonara


Dopiero na fotografiach lub w opinii osoby całkowicie z zewnątrz dostrzegamy coś więcej. Autor prezentowanych fotografii widzi to wprost i potrafi znakomicie przekazać nam ten obraz w swoich fotografiach posługując się kapryśną ale jakże interesującą techniką.
Pokazuje nam też miejsca, które już nie istnieją lub za chwilę znikną z naszego krajobrazu zachowując o nich  subiektywne wspomnienie odwzorowane na papierze.


odbitka w ofercie galerii www.cottonara.com
Hałda I  hałda KWK Makoszowy Sośnica, format 200x138 mm, limitowana autorska odbitka w technice gumy dwuchromianowej,  cena promocyjna od 50 zł, praca dostępna w galerii Cottonara

Prace Damiana były kilkukrotnie wystawiane na wystawach zbiorowych i lokalnych konkursach fotograficznych.

fotografia w cottonara.com
Hałda III - hałda KWK Makoszowy Sośnica, format 146x203 mm, limitowana autorska odbitka w technice gumy dwuchromianowej,  cena promocyjna od 50 zł, praca dostępna w galerii Cottonara

do zakupu odbitka fotograficzna w galerii sztuki Cottonara
Hala  - nieistniejaca  hala w Bytomiu Karbiu , format 202 x 143 mm, limitowana autorska odbitka w technice gumy dwuchromianowej,  cena promocyjna od 50 zł, praca dostępna w galerii Cottonara

Zapraszamy więc do  zakupu limitowanych odbitek autorskich  wykonanych w tej  nietuzinkowej technice.  Należy pamiętać, że każda kolejna praca wykonana na bazie danego posiadać będzie swój niepowtarzalny, indywidalny charakter i może nieco różnić się od prezentowanych przykładów.
Wszystkie prace znajdziesz TUTAJ.

Komentarze

  1. Niesamowity klimat mają te zdjęcia...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja chciałem również zaprosić na mojego bloga http://damgan.blogspot.com/
    Niedługo pojawią się kolejne prace.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.