Basquiat w domu Tommy Hilfiger'a

Co wspólnego ma amerykański projektant i twórca amerykańskiego domu mody Tommy Hilfiger ze sztuką Basquiat'a?

Otóż okazuje się że ten potentat modowy rozpoznawany po swoim charakterystycznym czerwono-granatowo-białym logo, które można zobaczyć na butach, koszulkach, okularach, perfumach na całym świecie interesuje się sztuką i ma całkiem pokaźną kolekcję dzieł sztuki.

Jean-Michel Basquiat’s "Untitled (Devil’s head)" in Tommy Hilfiger’s New York apartment. Image from Phillips


Tommy i jego żona Dee uwielbiają swoje domy i ich wystrój, który najczęściej  opierają  o posiadane dzieła sztuki znanych artystów i  preferowane style pop-art i art deco. Znajdziemy tu obrazy, rzeźby, zdjęcia, plakaty, żyrandole, meble oraz inne elementy wystroju będące często wzorcowymi przykładami prac wielu czołowych artystów i projektantów. Obecne są prace Andy Warhola, Heiner Meyer'a, Jean-Michel Basquiat'a, Vik Muniz'a, Berta Sterna, Paula Evansa.
Przy tzw. okazji możemy przyjrzeć się kilku wnętrzom.

Znalezione obrazy dla zapytania Tommy Hilfiger  Dee,  Mickey Heinera Meyer.

Znalezione obrazy dla zapytania Tommy Hilfiger  Dee,  Mickey Heinera Meyer.
Znalezione obrazy dla zapytania tommy hilfiger art collection

Wracając do obrazów ...
W tym tygodniu na nowojorski rynek aukcyjny trafi pięć dzieł będących  własnością Hilfigera. Między innymi wyceniany na 3-5 mln $ obraz autorstwa Jean-Michel Basquiat'a "Bez tytułu (Głowa diabła)".


Jean-Michel Basquiat (American, 1960–1988)
"Untitled (Devil's head) , 1987–1987
Acrylic on Canvas
121.9 x 101.6 cm
Nie jest to wprawdzie najdroższy obraz tego artysty, ale spodziewane jest duże zainteresowanie tym dziełem. Przy okazji przyjrzyjmy się również postaci artysty, który na stale zapisał się w historii sztuki współczesnej, a jego prace są coraz popularniejsze.
Prace Basquit'a znajdują się obecnie w ważniejszych galeriach sztuki współczesnej m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie i Centrum Pompidou w Paryżu i wielu prywatnych zbiorach. 

Jean-Michel Basquiat

Jean-Michel Basquiat (1960-1988) był amerykańskim malarzem oraz reprezentantem ruchu graffiti.
Początkowo uprawiał graffiti (był prekursorem tej dziedziny), później zajął się malarstwem, był przedstawicielem nowego ekspresjonizmu. Jego obrazy cechowały się połączeniem prymitywnej sztuki afrykańskiej, współczesnej "sztuki ulicy", napisów, elementów komiksu oraz archetypów kultury. Jego pełne ekspresji wypowiedzi były pozornie niedbałą mieszaniną groteskowych postaci, wielokolorowych plam, cytatów z masowych środków przekazu, fragmentów teksów, aluzji do jazzu i świata reklamy.
Znalezione obrazy dla zapytania madonna + Basquiat

W latach 80 tych Basquit pokazywał swoje prace regularnie w galeriach Nowego Jorku. Zaczął spotykać się z ambitną i początkującą wówczas piosenkarką Madonną.

Znaleziony obraz

 W 1983 poznał sławnego przedstawiciela sztuki pop-art Andy'ego Warhola. Zaczął z nim współpracować, co zaowocowało bliską przyjaźnią obu artystów. Wspólnie stworzyli ponad 100 obrazów.

W 1985 Basquiat pojawił się na okładce "The New York Times". Jego popularność rosła, a prace zaczęto pokazywać na osobnych wystawach (także w Europie).
Artysta w 1988 r padł ofiarą swojego nałogu i zmarł po przedawkowaniu narkotyków.

Profit I, 1982 - Jean-Michel Basquiat
Profiit I
W 2002 roku obraz Basquita Profit I Został sprzedany za ponad 5 milionów dolarów. 
W roku 2008 dzieło bez tytułu (Bokser) osiągnęło podczas aukcji cenę ponad 13,5 miliona dolarów. 
Potem z roku na rok w miarę rosnącej popularności artysty  transakcje były coraz wyższe, aż...
jean-michel-basquiat-dustheads
Jean-Michel Basquiat, Dustheads (1982)

W 2016 roku jego duże płótno Untitled (1982) pobiło rekordy aukcyjne o końcowej cenie $ 57,3 milionów dolarów.

Jean-Michel Basquiat, Untitled (1982)

Komentarze