Niepewna podróż - wystawa Chiharu Shiota w Berlinie

Z cyklu ciekawych wystaw do obejrzenia chcielibyśmy polecić niedaleki Berlin i wystawę prac (niestety niedługo kończącą się ) Chiharu Shiota pod tytułem "Uncertain Journey" w galerii Blain Southern.

Chiharu Shiota’s Uncertain Journey

Chiharu Shiota ( 塩田千春Shiota Chiharu ) To japońska artystka zajmująca się głownie instalacjami urodzona w 1972 roku w Osace . Aktualnie mieszka i pracuje w Berlinie od 1996 roku. Oprócz prac instalacyjnych, ona często współpracuje z choreografami i kompozytorami dla projektów operowych, koncertów i pokazów tanecznych.

Chiharu Shiota
Artystka jest znana przede wszystkim ze swoich wciągających instalacji, takie jak " The Key in the Hand " którą reprezentowała Japonię na Biennale w Wenecji w 2015.


Tworzy instalacje na dużą skalę przez rozciąganie przędzy na całej powierzchni wystawienniczej, tworzy prace z materiałów, które są wypełnione wspomnieniami i śladami życia codziennego, takimi jak suknie, łóżka, buty i walizki, klucze.

Znalezione obrazy dla zapytania Chiharu Shiota
Prace Shiota, wykraczają poza bariery językowe, kulturowe oraz historyczne czy polityczno społeczne konteksty. Jej instalacje oddziaływają głęboko na widzów z całego świata, docenione zostały na około 200 wystawach w Japonii i krajach Zachodniej Europy, na Bliskim Wschodzie, Oceanii i Azji.Aktualna wystawa UncertainJourney to monumentalna instalacja, która dominuje w ogromnej galerii centralnego atrium berlińskiej galerii. 
Pozornie rosnąca od góry, gęsta sieć czerwonej przędzy sięga ku szkieletowym kadłubom łodzi, które spoczywają na podłodze galerii poniżej. 

Połączenia mózgowe tworzące zamknięty  napowietrzny baldachim, wywołujące pomysły, równie skomplikowane jak splątanie samej przędzy oraz  szkielety łodzi niosące egzystencjalne pytania o los i przynależność...

Mówiąc o idei, którą chciała wyrazić łodziami, Shiota mówi: "Nasze życie jest jak podróż bez celu, choć nie wiemy, dokąd zmierzamy, nie możemy przestać." Poprzez symbolikę krwistego koloru przędzy artystka odnosi się do wnętrza ciała i skomplikowanej sieci połączeń nerwowych w mózgu. Przeplecione nitki wyrażają również połączenia między ludzi "linie przędzy mówią mi o wszystkim, co łączy ludzi, o zmianie relacji międzyludzkich ...".
 Instalacja jest jak jedna rozległa sieć z łodziami prowadzącymi nas przez podróż w niepewność i zdumienie.

Chiharu Shiota, Uncertain Journey, 2016, widok instalacji, galeria  Blain | Southern, Zdjęcie: Christian Glaeser
źródło
źródła:
http://www.blainsouthern.com/exhibitions/2016/uncertain-journey

http://artobserved.com/2016/10/berlin-chiharu-shiota-uncertain-journey-at-blain-southern-through-november-12th-2016/
http://alchetron.com/Chiharu-Shiota-414024-W
https://en.wikipedia.org/wiki/Chiharu_Shiota


Komentarze