Czy wiesz, że polska artystka Maria Werten szkoliła rysowników Disneya?

Maria Werten vel Wertenstein (1888-1949), malarka, graficzka, projektantka, pedagog, popularyzatorka sztuki polskiej w USA, urodziła się w Warszawie i zmarła w Los Angeles.

Werten była dyrektorem w organizacji International School of Art (Międzynarodowa Szkoła Sztuki) założonej przez Amerykankę Elmę Pratt z siedzibami w Polsce (Zakopane, Warszawa), Austrii, Czechosłowacji, Rumuni, na Węgrzech, we Włoszech, Tunezji i Stanach Zjednoczonych, a po 1945 roku także w Meksyku.

Znalezione obrazy dla zapytania maria Werten
Maria Werten
ilustracja 
Pochodziła z majętnej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Urodziła się i mieszkała w Warszawie. Rodzina przyjaźniła się z wybitnymi przedstawicielami międzywojennego życia artystycznego, politycznego i intelektualnego. Artystka studiowała w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. W przedwojennej Polsce uczestniczyła w wielu wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, projektowała zabawki dla przedwojennej fabryki Gnom, ilustrowała książki dla dzieci, malowała freski, akwarele, portrety, projektowała wystroje wnętrz.

"Maria Werten wykreowała (...) dość specyficzny światek malarsko-poetycki złożony z dziecięcych fantazji, kobiecej uczciwości, dyskretnych reminiscencji Mehoffera, Wyspiańskiego, Wojtkiewicza, Vlastimila Hofmana"  - tak o niej pisał jeden z krytyków sztuki.
Wyjeżdżała często do USA, by promować polską sztukę ludową i art deco. Z podróży w 1939 roku , gdzie jako dyrektor artystyczny pracowała przy przygotowaniach Pawilonu Polskiego podczas Wystawy Światowej, już do Polski nie wróciła  co uchroniło ją od strasznych doświadczeń hitlerowskiej okupacji. Artystka zdecydowała się zostać w USA, gdzie wykładała w szkołach artystycznych.

Większość jej dorobku została utracona w trakcie powstania warszawskiego. Gdy w stolicy dogasał powstańczy zryw, Werten opowiadała Amerykanom o polskiej sztuce ludowej podczas wykładów, jakich udzielała w Ohio. Gościła z wykładem u słynnego architekta Franka Lloyda Wrighta w jego posiadłości w Spring Green. Architekt był pod wrażeniem wystawy polskiej sztuki, jaką zobaczył w Madison w stanie Wisconsin (objazdowa ekspozycja działała między 1933 a 1934 rokiem, zobaczyło ją ponad 300 tys. widzów). Kuratorem wystawy była Maria Werten. Polish Art Exhibition pod tą nazwą funkcjonowała wystawa przygotowana przez Brooklyn Museum zrobiła także wielkie wrażenie na jej ówczesnym dyrektorze który stwierdził  : "Widzę z podziwem teraz, że Polska ma własne oblicze w sztuce" .

Znalezione obrazy dla zapytania maria Werten

W Kalifornii, w latach 40. pracowała w Chouinard Art Institute w Los Angeles, gdzie szkoliła rysowników ze studia filmowego Walta Disneya; była ilustratorką wielu książek dla dzieci, wydanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Spuścizna Marii Werten w Muzeum Polskim w Chicago obejmuje prawie 400 prac; w Polsce twórczość artystki jest bardzo słabo znana.
Zmarła w 1949 r, pochowano ją na cmentarzu w Los Angeles.
Za zasługi dla polskiej kultury została odznaczona w 1950 r. przez Augusta Zaleskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.
Znalezione obrazy dla zapytania maria Werten
Maria Werten
Cudowny ptak (litografia) ok. 1930 r

Kolekcję prac Marii Werten można zobaczyć w USA, została ona przekazana Polskiemu Muzeum w Ameryce przez jej przyjaciółkę, Irenę Piotrowską, w 1945 roku. Kolekcja ta składa się z prawie 400 prac, podpisanych i niepodpisanych, część z nich jest zapieczętowana pieczęcią Międzynarodowej Szkoły Sztuki, z których część prawdopodobnie nie są jej pracami. Prawie połowa to akwarele, rysunki i litografie dzieci - w pracy, podczas zabawy, na modlitwie i na portretach (czasami w strojach ludowych). Czasami są głównym aktorem fantazji artystycznych, takich jak dziecko jako motyla podnoszonego przez ptaka. Druga duża część składa się z ilustracji, pouczających plakatów, papieru ozdobnego do pakowania, świątecznych kartek okolicznościowych, pocztówek, plakatów reklamujących Międzynarodową Szkołę Sztuki i Fabrykę Zabawek "Gnom" oraz drewniane zabawki produkowane w tej fabryce, najprawdopodobniej zaprojektowane przez Marię Werten. Spuścizna artysty wystawiana jest okazjonalnie, ale tylko częściowo, ze względu na brak miejsca w Muzeum. Najnowszym takim eksponatem był "Art Déco-Poland".

Podobny obraz
Maria Werten
źródło: Polskie Muzeum W Ameryce

Znalezione obrazy dla zapytania maria Werten
Maria Werten
źródło: Polskie Muzeum W Ameryce

źródła:
https://www.polishmuseumofamerica.org/?artwork=art-of-maria-werten

https://nautilus-art.pl/pl/666_maria-werten-wertenstein-
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/maria-werten-polska-artystka-ktora-szkolila-rysownikow-walta-disneya/zx8mhtd?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
http://cennebezcenne.pl/wp-content/uploads/2018/12/2018-3-4_NOWAK.pdf

Komentarze

 1. to nie Wright powiedział, koryguję, bo widzę, że jest przepisywane dalej z błędami

  OdpowiedzUsuń
 2. moja uwaga pojawiła się jako anonimowa, więc podpisuję się, Monika Nowak; autorka zdobywanych przez lata informacji o Marii Werten, które potem znalazły się w wymienionych tekstach w bibliografii - w tym artykule oraz na onecie są błędy, zaraz zalaczę artykul z grudnia 2018, pozdrawiam nieco w emocjach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy za komentarz, błąd został skorygowany.

   Usuń
 3. http://cennebezcenne.pl/wp-content/uploads/2018/12/2018-3-4_NOWAK.pdf

  OdpowiedzUsuń
 4. Szanowna Pani, jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy gościć Panią na naszym blogu, jednocześnie dziękujemy za słuszną uwagę i możliwości zapoznania się z Pani artykułem doskonale opisującym tą wspaniałą artystkę, która chcieliśmy przybliżyć choć trochę naszym czytelnikom. Uważamy że jako artystka i "ambasadorka" sztuki polskiej oraz polskości poza granicami kraju jej postać powinna być bardziej rozpropagowana i rozpoznawalna w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.