Edvard Munch: Love and Angst, British Museum, Londyn, 11 kwietnia - 21 lipca

Największa brytyjska wystawa grafik Muncha od  prawie 50 lat zostanie otwarta w kwietniu w Muzeum Brytyjskim. Większość prac będzie pochodzić z Muzeum Muncha w Oslo.
Edvard Munch, The Scream (1895)


Edvard Munch, The Scream (1895). Lithograph, private collection, Oslo. Photo: Thomas Widerberg
źródło: https://www.theartnewspaper.com/news/munch-british-museum


Wystawa London Munch będzie zawierała rzadką litografię The Scream (1895) z prywatnej kolekcji Oslo. Mniej niż 20 odbitek  przetrwało, a jedną z nich sprzedano w Sotheby's w 2017 r. Za 1,4 mln GBP.

Wystawa  British Museum zorganizowana przez Giulię Bartrum pod nazwą  Edvard Munch: Love and Angst,  obejmie ponad 80 prac, w tym około 50 z Oslo Museum, sześć Munchów z British Museum i pozostałe z innych kolekcji. 

W brytyjskiej publicznej kolekcji znajduje się tylko jeden obraz olejny Muncha, The Sick Child (1907) z kolekcji Tate, który zostanie pokazany w British Museum. 

"The Sick Child", Edvard Munch 1863–1944
źródło: https://www.tate.org.uk/art/artworks/munch-the-sick-child-n05035

Do czasów nazistowskich był własnością Gemäldegalerie w Dreźnie, ale została sprzedana w 1938  i przekazana do  Tate w następnym roku przez Thomasa Olsena, wielkiego kolekcjonera Muncha. Olsen przekazał go do  Tate z wdzięczności dla Wielkiej Brytanii za udzielenie mu schronienia po tym, jak uciekł przed nazistowskimi rządami.

Pokaz British Museum jest sponsorowany przez Fundację AKO, założoną przez norweskiego Nicolai Tangena, który założył AKO Capital. Jest właścicielem najbardziej obszernej kolekcji norweskiej sztuki z połowy XX wieku, z 1500 pracami.

Tak wiec jeśli ktoś przebywać będzie w tym czasie w Londynie będzie maił nie lada okazję zobaczyć tą wystawę. 


źródło:https://www.theartnewspaper.com/news/munch-british-museum

Komentarze