Macallan M w butelce Lalique

Czy whisky może być dziełem sztuki ?
W tym przypadku można śmiało stwierdzić, że tak.  Obiecaliśmy pisać o sztuce a dzisiejszy temat ociera się o sztukę w pełnym swoim przekroju.
Sztuka destylacji miesza się tu z przepiękną butelką a właściwie  trafniejszym określeniem byłoby "flakonem" ze stajni Lalique, której nie sposób odjąć atrybutu sztuki oraz słynnym domem aukcyjnym Sotheby’s znanym z aukcji dzieł sztuki.


 
Bohaterem jest  6-litrowa   whisky Macallan M, która osiągnęła  podczas licytacji najwyższą kwotę jaką ktoś zapłacił  kiedykolwiek w licytacji za butelkę whisky.Butelka osiągnęła cenę  4,9 mln dolarów hongkońskich, czyli ok. 632 tys. dolarów amerykańskich (wraz z  prowizją domu aukcyjnego).
Kwota zapłacona za Konstantyna zasili  konta różnych organizacji charytatywnych w Hong Kongu. (Brawo!)

Destylarnia Macallan jest jedną z najstarszych wytwórni whisky. Oficjalnie została zarejestrowana w roku 1824, ale już dużo wcześniej istniała nielegalna wytwórnia w miejscu dzisiejszej destylarni - na wzgórzu nad samą rzeką Spey w Szkocji.
Macallan M jest jedna najbardziej wyrafinowanych whisky single malt w świecie. Zadebiutowała 2013 roku właśnie w Hong Kongu. Macallan M jest wynikiem współpracy Fabien Barona założyciela i dyrektora kreatywnego Baron&Baron, Silvio Denza prezesa i dyrektora generalnego Lalique  oraz Boba  Dalgarno eksperta od whisky w Macallan.
Bob Dalgarno przez 2 lata przebierał pośród 195000 baryłek w rozległych piwnicach Macallana. Najstarszy wykorzystany destylat pochodził z 1940 roku, wszystkie dojrzewały w beczka po sherry.
Dalgarno po wielu próbach  wyprodukował wyjątkowy trunek , skomponowany wg klasycznych zasad z siedmiu wyselekcjonowanych destylatów.
Polityka destylarni Macallan oferującej oprócz znakomitych seryjnych produkcji również krótkie edycje kolekcjonerskie zaowocowała tym wspaniałym produktem, wytworzonym w ilości czterech sztuk  karafek  o pojemności 6 litrów. Każda z nich została nazwana imieniem innego cesarza rzymskiego i tak serię tworzą: Juliusz Cezar, Oktawian August, Justynian oraz Konstantyn. To właśnie Konstantyn został sprzedany na opisywanej  aukcji (18.01.2014 r) .
Druga karafka zostanie sprzedana prywatnemu kolekcjonerowi a pozostałe dwie spoczęły w archiwum Macallana. Poza tą specjalną edycją    Macallan M  wyprodukowany został  w standardowych butelkach w ilości  1750 sztuk i kosztują  one ok. 5000 $ za sztukę.


Trzeba wspomnieć tu o opakowaniu tego trunku czyli wspaniałej ręcznie wykonanej karafce Lalique.
Legendarna firma Lalique kontynuująca tradycje René Jules Lalique (1860-1945)  artysty  tworzący w szkle i  jubilera, sławiąca  się wyrobem butelek na perfumy, waz, wazonów, świeczników, zegarków, biżuterii i podobnych form sztuki użytkowej  mogła być naturalnym wyborem przy poszukiwaniu wyrafinowanej oprawy dorównującej jakości wyprodukowanej whisky.
Dodatkowo należy wspomnieć, że jest to największa karafka jaką wykonano w historii firmy Lalique.
Do wytworzenia każdej z nich potrzeba było 17 rzemieślników w tym dwóch z tytułem "Meilleur Ouvrier de France" czyli w wolnym tłumaczeniu "Najlepszy Twórca Francji". Wyprodukowanie każdej z 4 butelek zajęło  ponad 50 godzin.

 

Jakość, unikalność, oprawa,  ekskluzywność produktu  i pasja włożona w wykonanie to cechy uniwersalne dla każdego obiektu, którego można nazwać dziełem sztuki. 

W tym przypadku dodatkowo  cel, na który destylarnia przeznaczyła zdobyte  w ten sposób pieniądze z pewnością miał wpływ na cenę osiągniętą w aukcji.
Sprawdza się przy tym zasada mówiąca o tym,  że o wartości dzieła mówi także cena, którą ktoś gotów jest za nie zapłacić.Oficjalna strona Macallan: http://www.themacallan.com/
Oficjalna strona Lalique http://www.lalique.com/


Komentarze