"Przylot / Odlot / Przylot " czyli sztuka na lotnisku

Na Lotnisku w Pyrzowicach w Odlotowej Galerii otworzono  15.01.2012  wystawę pt. "Przylot / Odlot / Przylot".

 


Wystawiono  17  projektów dyplomowych autorstwa absolwentów  ASP.  Prace katowickich absolwentów Wydziału Projektowego pokazują miejsca i klimaty związane ze Śląskiem, ale nie tylko...
Wiadomo, że  Śląsk nie musi być szary i taki nie jest.
Zebranym pracom przyświeca idea funkcjonalności i praktyczności. Projekty  są odpowiedzią na realne potrzeby ludzi,  co  jest szczególnie cenne, gdyż dość często spotykamy się z designem  oderwanym od rzeczywistości i  podporządkowującym przedmiot jedynie wizualnej wartości lub poszukiwaniu taniej popularności.

Niemniej jednak  oprócz tych  typowo realnych i praktycznych przedmiotów jak naczynia, ubrania,  plecak wspinaczkowy, czy kabina kampingowa  znajdujemy tu projekty dotykające sfery ulotnej jak np. śląskie legendy i opowieści.

Znalazły się też prace dotyczące popularnego kierunku wyjazdu Polaków -  Wielkiej  Brytanii. Okazuje się, iż poprzez pokazanie w zabawny sposób różnic  kulturowych można uczyć i przybliżać  społeczeństwa.Wystawa jest tak różnorodna, że każdy powinien znaleźć cos ciekawego dla siebie.

Wśród wystawionych miedzy innymi  można zobaczyć prace  Asi Sowuli (odzież inspirowana śląską tradycją), Marcina Kratera (zestaw naczyń na potrawy regionalne), Majera  (mobilna wyszukiwarka)  czy Ewy Kucharskiej (ilustrację Mitów Śląskich).
A także:  Zofii Oslislo (przewodnik śląskiej moderny ),  Izabeli Jackowskiej (przewodnik po trasach modernistycznej Gdyni ),  Magdy Koźlickiej (KNOW-HAU o Wielkiej Brytanii) oraz  Malwiny Stępień (opakowania wielokrotnego użytku) czy też prace  Anny Grabińskiej (Poczuj muzykę oczami)


 
 


Odlotowa galeria

Odlotowa Galeria to wspólna inicjatywa ASP w Katowicach, Design Silesia i Katowice Airport. Powstała ona w listopadzie 2012 r.

Jest to przestrzeń  zaaranżowana na tarasie widokowym  gdzie  podróżni i goście mogą spędzić czas w  oczekiwaniu na samolot lub czekając na przylot swoich bliskich.
Można tam przysiąść i zapoznać  się z publikacjami o designie i sztuce. Miejsce to służy także prezentacji śląskich instytucji związanych z designem.

"Przylot / Odlot / Przylot" jest  już kolejną wystawą organizowaną w tym miejscu . Poprzednią była  ekspozycja  prezentująca projekty mebli przeznaczonych do przestrzeni publicznych nadesłanych na konkurs "Odlotowy mebel". Konkurs organizowany był przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach projektu Design Silesia II.
Kuratorem wszystkich  wystaw jest Pani Katarzyna Pełka.

Komentarze