Oto Człowiek - Łukasz Wodyński w Cottonarze

W okresie świątecznym powitaliśmy w galerii  nowego artystę - Łukasza Wodyńskiego."Oto człowiek"  - to pierwsze słowa jakie przychodzą na myśl, zwłaszcza w kontekście ostatnich świątecznych dni.
Człowieczeństwo i jego egzystencja  przewija się przez twórczość Łukasza. Młody autor w swoich pracach zmusza do refleksji nad istotą człowieka w odhumanizowanych dzisiejszych czasach.
Ciało nadające człowiekowi ostatecznie fizyczny wymiar jego tożsamości. Jest wyobrażeniem, odrealnionym symbolem z upakowanymi prawdziwymi lękami i tajemnicami. Świadomość jestestwa i ulotna alchemia podświadomości przenikają się na osi życia stanowiącą konstrukcję przestawionego obrazu człowieczeństwa.


"W epoce postmodernizmu człowiek wciąż pozostaje obiektem tajemniczym, przedmiotem fascynacji, inspiracji i analizy z całym swoim ciężarem znaczeniowym i kulturowym”

Ekspresja i emocje. Światło, faktura i kolorystyka. Ciało i jego struktura. Tkanki mięśni i krew. Zamaszyste ruchy pędzla, solidne grubości warstw farby, agresywne barwy, mocne światła i cienie wyznaczają cienką i kruchą granicę pomiędzy  Człowiekiem a materią z której jest zbudowany. Człowiek jest wszystkim i niczym zarazem.


Poszukiwanie własnej tożsamości i refleksja nad tajemnicą człowieczeństwa są częstym motywem twórczości różnych artystów. W przypadku malarstwa Łukasza Wodyńskiego jest podobnie, ale świeżość spojrzenia i techniczna interpretacja połączona z ekspresją warta jest szczególnej uwagi. Artysta poszukując analogii pomiędzy fizycznością a duchowością szuka jednocześnie własnych, oryginalnych sposobów przedstawienia tego problemu.
W ciekawy sposób przedstawia syntezę swoich przemyśleń, uniwersalnych dla każdego z nas.
Widzimy tu fizyczność grająca z Czasem w fascynująca i zarazem przewrotną grę.
Każdy człowiek jest wyjątkowy a jego energia osadzona w danym kontekście, czasie i przestrzeni zmienia się w funkcji tych parametrów. Ciągła droga. Przenikanie i interreakcje. Procesy deformacji. Metafizyka. Ostatnia poza a może powrót do początku ?

Przedwczoraj wsłuchiwałem się w piosenki Czesława Niemena z koncertu wyreżyserowanego przez Jacka Bończyka „Total Niemen czyli o czym trombodzwonisz” i tak mi się skojarzył jeden tekst w interpretacji Sambora Dudzińskiego „Spokojnym krokiem”.
"...czy to możliwe wróciłem?
że zatoczyłem
pełne kolo?
wiec po co była
ta wędrówka..?


BIOGRAM:
Łukasz Wodyński urodził się w Bydgoszczy w 1985 r.
- w 2005 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w
Bydgoszczy,
- w 2010 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Piotra Klugowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – kierunek malarstwo sztalugowe,
- jeden z założycieli Fundacji Rozwoju i Aktywności Twórczej "Les Artes".


Tworzy wykorzystując zarówno media malarskie, rysunkowe jak i techniki multimedialne. Realizuje także LIVE ACTS ( projekty interdyscyplinarne stanowiące syntezę teatru, performance oraz sztuk wizualnych ).
Jego prace były prezentowane min. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu,
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Teatr Grudziądz, Toruńskiej Hali  Pomp i wielu innych.
Prace Łukasza Wodyńskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji oraz Niemczech.

Aktualnie w galerii Cottonara dostępne są 3 prace artysty:

Z cyklu Human Light

Z cyklu "Monumenty"

Z cyklu "Monumenty"

Prace dostępne w sklepie są sygnowane przez autora.
Do prac załączony zostaje certyfikat autentyczności dzieła sygnowany i wydany przez autora.
Szukasz oryginalnego, polskiego malarstwa? Zapraszamy do zakupu prac Łukasza Wodyńskiego.

Komentarze

  1. Niesamowicie wymowne! Pozdrawiam poświątecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. poruszające malarstwo

    OdpowiedzUsuń
  3. Doskonałe ! Niektóre nawet przerażające w swojej wymowie. Wielkie brawa ! Pozdrawiam - M.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.