Patric Blanc - zielone ściany.

   Patrick Blanc

Ekologia w urbanistyce i architekturze przejawia się w różnych aspektach, jednym z nich są "Vertical Garden". W Europie pojawiły się dopiero na początku lat osiemdziesiątych XX w. ale obecnie zyskują coraz większą popularność. Sztuka ogrodowa i nowatorskie podejście do organicznej architektury są źródłem tego trendu, wspieranego przez dokonania bioinżynierii i technologii. Zainspirowany możliwościami adaptacyjnymi roślin francuski botanik Patrick Blanc wyznaczył nowy sposób kreowania zieleni w miastach oraz we wnętrzach, wprowadzając ją w najmniej oczekiwane miejsca.

Patrick Blanc urodził3 czerwca 1953 r.w Paryżu. Jest biologiem, botanikiem, naukowcem, specjalizuje się w roślinach runotropikalnych. Jest prekursorem  koncepcji zielonej ściany:

"Na ścianie nośnej lub na konstrukcji nośnej jest umieszczona metalowa rama, która wspiera płytę ze spienionego PCW o grubości 10 mm, na której są zszywane dwie warstwy filcu grubości 3 mm każda. Warstwy filcu spełniają rolę mchów, które rosną na skalistych ścianach i służą do wspierania korzeni roślin. Pożywkę dla roślin zawierającą rozpuszczone minerały niezbędne dla wzrostu przesyła się orurowaniem i dozuje sterowanymi elektromagnetyczne zaworami. Roztwory odżywcze, które opadają pod wpływem siły ciężkości wzdłuż ściany rozprowadzane są działaniem kapilarnym w filcu. Korzenie roślin pobierają niezbędne składniki a nadmiar wody jest zbierany u dołu przez rynnę. Wodę odzyskuję się i wprowadza ponownie do sieci przewodów: System pracuje w obiegu zamkniętym. Rośliny są wybrane pod względem ich zdolności do wzrostu na tym podłożu i typu stosownie do dostępnego światła. "Jego koncepcja zielonej ściany na filcu pojawiła się w dzieciństwie, kiedy miał 12-13 lat.
W wieku 20 lat odbył pierwszą podróż do Malezji i Tajlandii, gdzie poznał roślinność nie występującą w Europie. W czasie swoich podróży zauważył, że rośliny żyjące w środowisku naturalnym mogą rosnąć nie tylko w minimalnej ilości podłoża, ale również bez niego. Warunkiem koniecznym jest dostęp do wody oraz światła.

Zainteresowanie lasami deszczowymi i tropikalną roślinnością przerodziła się w pasję życia, pracę naukową, doktorat.
Obecnie Patrick Blanc pracuje we Francuskim Narodowym Instytucie Badań Naukowych i jest specjalistą od roślinności subtropikalnej.
Jest autorem m.in.  tłumaczonej na wiele języków książki o ogrodach wertykalnych („The Vertical Garden from nature to the city”).
File:Laie CaixaForum Madrid.jpg

 
 
Zielone ściany, zarówno te we wnętrzach budynków, jak i na ich elewacjach odzwierciedlają potrzebę kontaktu z naturą człowieka, który żyje w zatłoczonych  aglomeracjach miejskich.
Rozwój miast sprawił, że każdy centymetr powierzchni ma swoją wartość. Rozbudowa miast skutkuje nowymi biurowcami, galeriami, miejscami parkingowymi. Gdzie umieścić w tej przestrzeni zieleń? Dla wielu osób kontakt z zielenią jest zbawienny w betonowo szklanym krajobrazie. Z takiej potrzeby powstał ogród wertykalny, czyli tzw. ogród pionowy lub po prostu zielona ściana.
W Polsce jednym z pierwszych ogrodów wertykalnych jest zielona ściana w Galerii Przymorze w Gdańsku wykonana w 2010 r. wg projektu Patricka Blanc.

File:Mur vegetal avignon jour1.jpg
Halles, Avignon

Caixa Forum Madrid

Dla niektórych pomysł uprawiania roślin na dachu, a tym bardziej na elewacji budynku, wydaje się dziwaczny, a nawet trudny do zaakceptowania. Dla innych jest świetnym elementem architektonicznym wprowadzającym ukojenie w zatłoczonym mieście.

Zielone ściany stosowane są także we wnętrzach budynków.
Wewnętrzne zielone ściany zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością i pojawiają się w wielu obiektach użyteczności publicznej: centrach handlowych, restauracjach, kinach i teatrach, a nawet biurach. Daje to niewątpliwie korzystny wpływ na jakość pracy i funkcjonowanie człowieka w takich wnętrzach.

 


Vertical Garden w barze, Aoyama,Tokyo
 
 

Wystawa, Cretaceous Spirals, Sao Paulo
 

 Ambasada  Francji , New Delhi
 
 

 
 hotel Sofitel Palm Jumeirah, Dubai

 Powyżej  przykłady projektów Patricka Blanc w różnych miejscach na świecie.

źródła informacji i zdjęć:

www.Wikipedia.com
http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/

Komentarze

 1. Czad! Chcę tak w domu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Robi wrażenie !
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znałam pracy tego pana. Szkoda, że koncepcja nie jest jeszcze szerzej rozpowszechniona. Zielone ściany to idealne rozwiązanie w miastach, gdzie przez ograniczoną ilość metrażu gruntu jest niestety mało roślin.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post :) Dziękuję, że mi go poleciłaś. O P. Blanc słyszałam, bardzo cenię takich ludzi działających i tworzących w zakresie ekologii. Jest to też bliska dla mnie tematyka bo związana z moim wykształceniem. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.