"Śnieżna góra" znaleziona na śmietniku

Parę dni temu 7 kwietnia w Hong Kongu  w hotelu Grand Hayatt współczesny chiński artysta Cui Ruzhuo ustanowił nowy rekord na aukcji za swój  obraz "Pejzaż w śniegu". Sprzedano go za 184 mln HK $ (23,7 mln USD).
 
 
Student chińskiego mistrza Li Kuchan Cui jest znanym nowatorski stylistą wykorzystującym tradycje chińskiego malarstwa tuszem.

 Cui Ruzhuo
Urodzony w 1944 roku w Pekinie, Cui nauczał w Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w początkach kariery, zanim wyemigrował do Ameryki w 1981 roku. Powrócił do życia w Pekinie w 1996 roku.
Prace Cui są popularne wśród kolekcjonerów i muzeów. W 2005 r., obraz Cui " Oda do pokoju" został wybrany jako jedna z "pamiątek" umieszczonych w drugim załogowym statku kosmicznym Shenzhou VI.
Górzysty teren przedstawiony w obrazach Cui Ruzhuo jest uznawany jako unikatowy pokaz sprawności technicznej chińskiego malarza.

 Kolejny cenowo we wspomnianej powyżej aukcji obraz "Snowy Mountain" Cui Ruzhuo poszedł pod młotek za 28,75 mln HK $, które stanowią ok. 3,7 mln USD. Jest to druga najwyższa wypłacona kwota za obraz sprzedany z kolekcji artysty w hotelu Grand Hyatt.

Śnieżna góra - Cui Ruzhuo
Sam rekord być może jest imponujący ale ciekawszą opowieść życie dopisało po sprzedaży.

Dzieło artysty obraz "Śnieżna góra" zostało znalezione parę dni po sprzedaży na wysypisku śmieci, gdzie poszukiwano go w wyniku sprawdzenia hotelowego monitoringu. Początkowo po zaginięciu obrazu myślano, że to kradzież ale okazało się, że to przypadkowe działanie sprzątaczek. Monitoring pokazał strażnika kopiącego obraz w stertę śmieci , które następnie nieświadome niczego sprzątaczki wyrzuciły wraz z innymi śmieciami. 

Hotel nie poczuwa się do odpowiedzialności za utratę obrazu. "To domy aukcyjne, wystawcy i osoby trzecie, które zajmują się na instalacją i demontażem własnych wystaw, samodzielnie lub przez wynajętych wykonawców", powiedział rzecznik.
 
źródła :
 

Komentarze

  1. Niesamowita historia malarza, podziwiam Cię , fajne rzeczy wyszukujesz, miłego weekendu, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Haha to i tak dobrze,że wogóle się obraz się znalazł :):)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.