Galeria sztuki Tate Liverpool otwiera w listopadzie wystawę prac Andy WarholaGaleria sztuki Tate Liverpool ogłosiła plany otwarcia w listopadzie wystawy prac Andy Warhola.
Wystawa obejmie ponad 100 dzieł z twórczości artysty.

źródło

Wystawa, potrwa do 08 lutego 2015 r.

Warhol (1928-1987) jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów z okresu powojennego i centralną postacią pop-artu.

źródło
Amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot,Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Włodzimierz Lenin czy Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

źródło


Oto 9 rzeczy, które warto wiedzieć na temat Andy'ego Warhola:
1. Warhol wraz z Roy Lichtenstein, był synonimem Pop Art.
2. W 1960 roku Warhol zasłynął poprzez obrazy gwiazd takich jak Marilyn Monroe, Elvis Presley, Marlon Brando i Elizabeth Taylor i fotografii psów policyjnych atakujących protestujących w sprawie praw obywatelskich.
3. Fabryka to nazwa studia Andy'ego Warhola w Nowym Jorku, która miała trzy różne lokalizacje między 1962 a 1984r. Fabryka była miejscem spotkań artystycznch, miłośników amfetaminy i supergwiazd Warhola.Fabryka stała się także miejscem spotkań artystów i muzyków, takich jak Lou Reed, Bob Dylan i Mick Jagger, a także pisarzy jak np. Truman Capote.
4. Warhol tworzył setki filmów i krótkich form filmowych.
5. W dniu 3 czerwca 1968 roku feministyczna pisarka Valerie Solanas oddała strzał do Warhola i Mario Amaya, krytyka sztuki i kuratora, w studiu Warhola. Przed strzelaniną, Solanas była marginalną postacią w Fabryce.
6. David Bowie nagrał piosenkę "Andy Warhol" dla jego 1971 albumu Hunky Dory. Lou Reed napisał piosenkę "Andy's Chest", o Valerie Solanas, kobiety, która strzeliła do Warhola, w 1968 roku.
7. Warhol namalował wiele obiektów w tym takie jak puszki zupy Campbell, banknoty dolarowe, krzesła elektryczne.
8. Warhol współpracował z Lou Reedem we wpływowej nowojorskim zespole The Velvet Underground od 1965 roku, zaprojektował też okładkę The Velvet Underground & Nico, debiutanckiego albumu zespołu .
9. Warhol zmarł 22 lutego 1987 roku w wieku 58 lat w szpitalu w Nowym Jorku podczas rekonwalescencji po rutynowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego..

źródło
źródła:
http://artobserved.com/2014/09/tate-liverpool-to-host-andy-warhol-show-in-november/
http://www.liverpoolecho.co.uk/whats-on/whats-on-news/tate-liverpool-host-andy-warhol-7743450
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andy_Warhol

Komentarze

  1. Ten portret MM to pełen odlot ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że tak mało wiem o sztuce. Chyba muszę częściej do Ciebie zaglądać, to może się podciągnę... :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podobną wystawę w Londynie oglądałam (ładnych kilka lat temu) . Wrażania bardzo pozytywne!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.