Vik Muniz otwiera szkołę sztuki i techniki dla dzieci w brazylijskiej faveli.

Urodzony w 1961 brazylijczyk, aktualnie pracujący i mieszający w Nowym Jorku, Vicente José de Oliveira Muniz , znany jako Vik Muniz , znany jest z wykorzystywania w swoich artystycznych pracach materiałów niekonwencjonalnych; takich jak śmieci, zabawki, cukier czy syrop czekoladowy.

Vik Muniz

Postanowiliśmy napisać o nim kilka słów przy okazji jego ostatniej inicjatywy skierowanej do biednych dzieci w Rio. 


Artysta w celu poprawy edukacji w Brazylii aktualnie otwiera tam szkołę Sztuki i Techniki w jednej z favel. Szkoła zbudowana jest na zboczach Vidigal, ubogiej dzielnicy z widokiem na plażę Ipanema.

Muniz, który sam urodził się w biednej rodzinie robotniczej, finansował początkowe koszty budowy szkoły, w której miejscowe dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat będą się uczyć za darmo. Program jest realizowany w partnerstwie z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Vidigal School jest kolejnym krokiem w ambitnych planach artysty poprawiającym strukturę brazylijskiego systemu edukacji. W 2006 roku stworzył on Centro Espacial Vik Muniz w Rio, centrum edukacji, sztuki skierowanym do dzieci mieszkających w slumsach.

Muniz mieszka w Nowym Jorku od początku lat 80-tych. Karierę rozpoczął jako rzeźbiarz, ale stopniowo coraz bardziej przenosił zaintereowania na fotograficzne reprodukowanie swoich prac. Vik Muniz używał już chyba wszystkiego co można użyć w sztuce.  Brud, diamenty, cukier, syrop czekoladowy, metal i śmieci tworzą  śmiałe, dowcipne i często mylące obrazy zaczerpnięte z utrwalonych w naszej pamięci obrazów czy osób.
Rozgłos przyniosła mu seria obrazów "Sugar Children" - cykl portretów ubogich dzieci z karaibskich plantacji trzciny, wykonanych przy użyciu cukru. 

Sugar Children
Brazylijski artysta w swojej twórczości często odtwarza obrazy, które doskonale znamy , takie 
jak Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza , Che Guevara i obrazy Monet's za pomocą zwyczajnych, czasem zaskakujacych  materiałów. 


Jego prace sugerują, że rzeczy rzadko są takie na jakie wyglądają, bo w rzeczywistości są głównie złudzeniem.
Na koniec polecamy  obejrzenie filmu dokumentalnego sprzed kilku lat pt „Śmietnisko” z osobistym udziałem Muniza. 


Film jest zapisem trzyletniej przygody  nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muzniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii. Udaje się na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych zbieraczy. Film opatrzony jest muzyką Moby'ego. Artysta fotografuje grupę catadores, jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów, nadających sie do ponownego przetworzenia.
Jardim Gramacho powstało w roku 1970 i od tamtego czasu trafiają na nie odpady wytwarzane przez całą sześciomilionową metropolię. Pośród zwałów plastikowych butelek i zmiętych opakowań mieszka i pracuje około 2.500 zbieraczy. Chociaż zostali zepchnięci na margines społeczeństwa, z godnością przekonują, iż wolą zarabiać marny grosz uczciwą pracą, niż kraść czy trudnić się handlem narkotykami. 


Munizowi udało się zaprzyjaźnić z barwną grupą zbieraczy śmieci, których uczynił modelami do swoich prac. Komponował, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. 


Po sesji zdjęciowej w miejscu ciężkiej pracy, artysta wykonywał wielkowymiarowe portrety catadores, wykorzystując do tego także śmieci. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na lepsze życie. Elektryzującej całości dopełnia, napisana specjalnie do tego filmu, piękna muzyka Moby'ego.


Film "Śmietnisko", dokumentujący niecodzienny projekt Muniza, powstawał przez blisko trzy lata. Brytyjska reżyserka Lucy Wlaker śledziła przez ten czas Brazylijczyka, obserwując jak pozyskuje zaufanie swych przyszłych modeli i jak przetwarza zwyczajne odpadki w dzieło sztuki. Lucy Walker (reżyserka filmów Devil's Playground oraz Ślepy los) z ogromnym wyczuciem towarzyszyła całemu procesowi, przedstawiając na końcu wzruszający dowód możliwości zmiany poprzez sztukę oraz ukazując istotę ludzkiej duszy.

zwiastun filmu

Nagrodzony m.in. na festiwalu Sundance i w Berlinie  oraz nominowany do Oscara 2011r film "Śmietnisko" to fascynująca historia niekonwencjonalnego "recyclingu", który dowodzi, że sztuka zdolna jest przeobrazić nawet najbardziej nieprzyjazne środowisko, jak również wyzwalać to, co najpiękniejsze w człowieku.
źródła:
strona artysty: http://vikmuniz.net/
zwistun fimu „śmietnisko” https://www.youtube.com/watch?v=6vyP5YJR2F4
http://www.theartnewspaper.com/articles/Artist-opens-art-and-technology-school-in-Rio-favela/35464
http://www.planeteplus.pl/dokument-smietnisko_34845
http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Amietnisko-2010-556984/descs#

Komentarze

 1. Jak tu pięknie i twórczo :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity talent, piękna inicjatywa, mogłabym w takich zajęciach uczestniczyć:-)
  Pozdrawiam cieplutko...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest niesamowity.. Kreatywny i niezwykle zdolny...dzięki za przybliżenie sylwetki artysty...lubię tutaj wpadać...często po inspiracje ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jesteś tu mile widziana, mam nadzieję że zawsze znajdziesz coś ciekawego. Co do Muniza zgadzam się całkowicie z Twoją opinią , poza tym nie zapomniał skąd pochodzi i ma chęć pomocy tym którzy tego potrzebują

   Usuń
 4. Niesamowite prace. wyobraźnia, talent tworzenia i umiejętność dotarcia do odbiorców. Wyobrażam sobie jak bardzo trudno coś takiego wykonać , kiedyś próbowałam zrobić obraz ze skorupek jajek- oczywiście różnych kolorów. Nie udało się. Twój wyszukany artysta jest w tym wspaniały. Dziękuję za to odkrycie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo oryginalna tworczosc, swietne podejscie do tematu a przy okazji i zabawa...:))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.