Artyści upcyklingu - Vivienne WestwoodVivienne Westwood (ur. 8 kwietnia 1941) – brytyjska projektantka mody.
Wywarła ogromny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Pracowała razem ze swoim życiowym partnerem, menedżerem grupy Sex Pistols, Malcolmem McLarenem. Westwood rozpoczęła przygodę z projektowaniem już w latach 60. Jednak jej kariera nabrała tempa dopiero na początku lat 70., po tym jak poznała Malcolma McLarena, późniejszego menedżera grupy Sex Pistols. Wspólnie otworzyli słynny butik na 430 King's Road, który później zmienił nazwę na "Too Fast To Live Too Young To Die".

Westwood uważana jest za rewolucjonistkę, która odkryła punk rock dla kultury popularnej. Do dzisiaj słynne są jej koszulki z prowokacyjnymi napisami lub grafikami.
  

Wymieniana jest wśród największych projektantów mody, wielokrotnie nagradzana. W roku 2006 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego "za zasługi dla mody". W latach 70 tych poznano ją jako prawdopodobnie największą popularyzatorkę niszowej mody nowofalowej.Obecnie " Królowa Punk "co sezon tworzy kontrowersyjne, szalone kolekcje, którym bliżej do dzieł sztuki niż mody użytkowej.
   


 


         
Westwood zaangażowana jest mocno w ekologię i politykę społeczną . Nawołuje do recyklingu i szycia z organicznych tkanin. 

Prowadzi akcję The Vivienne Westwood Ethical Fashion Initiative Bags we współpracy z Ethical Fashion Initiative (EFI) wspierając w ten sposób kobiety- mikro producentów ze zmarginalizowanych społeczności afrykańskich slumsów włączając je w cykl produkcji ekologicznych toreb "Handmade with love". Wszystkie  torby zostały wytworzone przy użyciu płótna z recyklingu, używanych banerów przydrożnych czy też skóry i mosiądzu z recyklingu. Zapewniając dochód jednym z najbiedniejszych ludziom na świecie uczestniczy w procesie uniezależniania ich od pomocy i tworzenia stabilności wśród tych ubogich społeczeństw. Dzięki popularności kolekcji inicjatywa "etyczna moda " odniosła sukces i zapewnia coraz więcej miejsc pracy dla społeczności Nairobi czy Kenii. "Nie dobroczynności ale praca jest najważniejsza".
 Znana jest z krytycznych wypowiedzi dotyczących przemysłu odzieżowego wskazując na zagrożenia z jego strony dla środowiska naturalnego. Swoim stylem, zachowaniem i ubiorem nie przypomina  typowych bogatych sąsiadów w dzielnicy w której mieszka.  Młoda duchem  "starsza pani" wyszła ponownie za mąż za  25 lat młodszego austriaka Andrasa  Kronthalera.

 Z obecnym mężem Andreasem Kronthaler
Znana jest ze swojego ciętego  języka i wypowiedzi wprowadzających czasem konsternację słuchaczy. Mimo ostrych wypowiadanych słów Vivienne Westwood ma w Wielkiej Brytanii niezagrożoną pozycję. Może pozwolić sobie nawet na krytykę Kate Middleton, która według projektantki, powinna częściej chodzić w tych samych ubraniach i nie kupować tak często nowych. Tym samym powinna dawać Brytyjkom dobry przykład.
Vivienne Westwood zaangażowana jest także w ochronę lasów tropikanych i inne tematy związane z ochroną środowiska. Zafascynowana hipotezą Gai mówiącą o tym, że Ziemia to jeden wielki samoregulujący się organizm walczy z globalnym ociepleniem prowadząc z organizacją Cool Earth kampanię pod hasłem „Wyginąć nie jest fajnie” (No fun being extinct), która stawia sobie za cel ratowanie puszczy amazońskiej.
Westwood promuje idee zrównoważonych pomysłów dla branży mody. Zachęca konsumentów do świadomego zakupu mniejszej ilości ubrań, tak by dobry świadomy wybór mógł trwać dłużej.
„Sztuka jest ponadczasowa, a pogoń za nowoczesnością – pozbawiona sensu” - uświadamia Westwood. I mówi: – Kiedy pytają mnie, co kupić w nadchodzącym sezonie, opowiadam: „Nic. Przestańcie wreszcie kupować”. Popierając ideę etycznego i zrównoważonego stylu nie sposób spierać się ze zdaniem Westwood. Zastanawiające jest tylko to, że takie poglądy ma ktoś, kto żyje z produkcji nowych ubrań. Czy nie ma tu sprzeczności ?Sama Westwood powiedziała kilka lat temu, że dziwnie się czuje, zachęcając do kupowania swych projektów. "Jeśli stać cię na moje ubrania, to kup coś ode mnie – byle nie za dużo". Uważa że branża produkuje zbyt wiele rzeczy kosztem jakości. Sprzeciwia się rozwojowi kosztem innego człowieka. Wyraża uznanie dla stylu mody vintage oraz dla metod produkcji odzieży z lat 40 tych i 50 tych , gdy wszystko było wykonane ręcznie a produkcja była znacznie energooszczędniejsza.Uważa, że dobrze jest wyglądać ponadczasowo, nie ma wtedy znaczenia jakie trendy przychodzą i odchodzą, i nie trzeba się zastanawiać co wyrzucić z szafy by zrobić miejsce nowościom sezonu!
Poglądy Vivienne Westwood doceniło wiele znanych osób, miedzy innymi Richard Branson charyzmatyczny szef Virgin Atlantic -lotniczego imperium (i nie tylko) zlecając jej zaprojektowanie mundurów swoich pracowników.
„Jedną z osób na tym świecie, które potrafią tworzyć prawdziwie unikatowe wzory jest Vivienne” – tak o swoim wyborze projektanta mówił z entuzjazmem Branson. Mimo klasycznych fasonów, kolekcja subtelnie odwołuje się do charakterystycznego i wyrazistego krawiectwa Westwood. Nowa służbowa garderoba powstaje z materiałów z recyklingu. Etyczna produkcja ubrań dla Virgin Atlantic była więc jednym z najważniejszych warunków współpracy z liniami lotniczymi.


Angielska projektantka może także inspirować studentów projektowania odzieży, którzy na pierwszym roku wykonują projekty z papieru. Vivienne Westwoood pokazuje co można zrobić w tym temacie. Jakiś czas temu projektantka zaprojektowała kolekcję tapet zainspirowaną wzorami z jej dawnych kolekcji. W sieci pojawiły się zdjęcia wzorów, jednak Brytyjka postanowiła zadbać o promocję, która będzie bardziej w jej stylu. Zamiast prezentować wytapetowane wnętrza projektantka postanowiła połączyć swój zawód z nietypowym produktem i stworzyła stroje z tapet.


Artystka powiedziała kiedyś „Czasem warto wyrwać przedmiot z kontekstu , postawić go w pustej przestrzeni i domalować pasujący krajobraz". To zdanie może stanowić inspirację zarówno dla młodych projektantów a także tych doświadczonych, którzy obserwują aktualne tendencje patrzenia z perspektywy wykorzystania przedmiotów teoretycznie już niepotrzebnych. Idea upcyklingu stwarza materiałom nowe zastosowania i przenosi się na wszelkie strony mody począwszy od dodatków z zużytych części w stylu steampunk poprzez kontrowersyjne kreacje z materiałów odpadowych aż do zapomnianych starych krojów dostosowanych do współczesnej mody.
Na koniec kilka zdjęć z najnowszych projektów w ofercie artystki .
  
 
 

 
 
źródła :http://www.viviennewestwood.co.uk/, wikipedia,
 

Komentarze

  1. Świetnie przedstawiłaś postać pani Westwood :) Swoją drogą cudna z niej kobieta. Chciałoby się z nią zaprzyjaźnić i w wolnej chwili skoczyć gdzieś na kawę... Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wizytę u mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ŚWIETNY BLOG! ale się musisz naszperać co??? to zdanie powinnam sobie gdzieś wielkimi literami napisać „Czasem warto wyrwać przedmiot z kontekstu , postawić go w pustej przestrzeni i domalować pasujący krajobraz"... pozdrawiam serdecznie :) zapraszam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.