Kawa pomaga w nauce ... grzeczności

Kawa jedna z najpopularniejszych używek, bez których ciężko nam się obyć zwłaszcza rankiem w pracy, ma wiele zbawiennych właściwości. Często dla twórców i artystów jest nieodłączną częścią procesu tworzenia :)


O wielu z właściwości kawy wiemy lub dowiadujemy się z różnych naukowych publikacji, jednak oprócz tych znanych, ktoś dodał kolejną zaletę tego napoju. Otóż kawa pomaga w nauce ... grzeczności.

Fabrice Pepino, manager kawiarni w Nicei na południu Francji, wprowadził nową zasadę sprzedaży kawy w swoim lokalu, uzależnioną od poziomu grzeczności klienta zamawiającego kawę. Jeżeli zamówimy tam kawę na tarasie za pomocą standardowej formułki "kawę proszę", to zapłacimy w miarę rozsądną cenę 4,25 euro. Ci klienci, którzy przywitają serwującego zwykłym "dzień dobry" i dodadzą zwyczajowe "poproszę", zapłacą tylko 1,40 euro. W przypadku składania zamówienia bez żadnych formułek grzecznościowych, cena znacznie wzrośnie, bo aż do 7 euro za filiżankę.

 
Moim zdaniem, należało pójść za ciosem i tablicę uzupełnić się  o wpis "dzień dobry, poproszę kawę wypowiedziane z uśmiechem - kawa gratis " ;)  bonjour, un café s'il vous plaît" dit avec un souris, café gratuit. Początkowo był to trochę żart w odpowiedzi na frustrację kelnerów obsługujących gburowatych, zagonionych gości lokalu, wypijających szybko kawę w porze lunchu. Podobno nowa zasada odniosła sukces i kultura osobista wśród klientów odwiedzających jego lokal podniosła się.
Mam nadzieję, że również obsługa stara wspiąć się na wyżyny grzeczności, co też nie zawsze jest normą.

Dla zainteresowanych powyżej zdjęcie cennika z nauką grzecznych formułek w języku francuskim. Pamiętajmy, że we Francji lepiej jest sklecić 3 słowa w języku Moliera, popełniając w nich kilka błędów czym i tak zdobędziemy niesamowitą sympatię wśród miejscowych niż popisywać się angielskim, co czasem prowadzi do "nieporozumień" :).

Na koniec dla miłośników kawy najważniejsze  pozytywne działanie tego pysznego napoju na nasze zdrowie: polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze, ułatwia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny, przyśpiesza metabolizm i polepsza  perystaltykę jelit, zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, zmniejsza ryzyko wystąpienia u mężczyzn kamicy żółciowej, przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory pęcherza wśród palaczy,  zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby, zwiększa efektywność środków przeciwbólowych, może ograniczać rozwój próchnicy zębów, prawdopodobnie  jest źródłem przeciwutleniaczy w diecie osób spożywających niewiele owoców i warzyw.

Przede wszystkim kawa pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne, a także ...zbliża ludzi.
Niektórzy używają kawy jako "wspomagacza" w pracy, dla innych jest tematem samym w sobie, są też tacy którzy potrafią nią malować:


"Kawa z grafitem " autor: Metka04

ale większość po prostu zwyczajnie ją lubi.
Zapraszam miłośników kawy i nie tylko do komentarzy.
Ile kawy dziennie wypijacie? jaką kawę lubicie?

Komentarze

 1. Kawa to przede wszystkim rytuał. Tak jak papierosy, chodzenie do kościoła czy dobra książka popołudniem w fotelu.
  Uwielbiam rytuały!

  OdpowiedzUsuń
 2. właśnie wypiłam druga kawę lece tworzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. och bez kawy ani rusz!!o poranku aromatyczna parzona,koniecznie mocna.W ciągu dnia kilka następnych...uwielbiam jej smak i zapach :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.