A może zamieszkać w stodole ?

Czasem jeżdżąc w różne miejsca wzrokiem natrafiam na piękne stare stodoły, często chylące się ku upadkowi.

Stodoły których czasy świetności już minęły, czasem przebudowywane, z doklejonymi przybudówkami, z dziurawym dachem lub składającym się z różnych rodzajów pokryć...

 
Ale nie widzę w nich brzydoty. Wręcz przeciwnie zaważam piękno pierwotnych proporcji, piękne konstrukcje drewniane, świetne wpisywanie się w krajobraz, wykorzystanie pozyskanych na miejscu lokalnych naturalnych materiałów lub wytworzonych na miejscu. Drzemiący w tym potencjał nasuwa pytanie: a jakby tak zamieszkać w stodole ?

Myśleliście o tym kiedyś ?

Plik:Stodoła1 dziekanowice.JPG

Stodoła jako budynek w gospodarstwie rolnym przeznaczony do przechowywania zebranego zboża siana, słomy może wydawać się słabym pomysłem na zamieszkanie. Trochę może odstraszać ich aktualny stan, zapach i pozostałości po omłotach zboża oraz przechowywanych pojazdach rolniczych. Ale wszystko da się zrobić. Oczywiście niektóre obiekty są w takim stanie że się nie nadają ale wiele z nich ma zdrowe mury i konstrukcje.

W wielkich bramach od razu widzę przeszklenie przez które wpada ogromna ilość światła do przestronnego salonu, odkrytą wewnętrzną konstrukcję drewnianą i układ pomieszczeń po obu stronach wielkiej przestrzeni. Pozostaje oczywiści kilka technicznych wątpliwości i pytań związanych z przebudowa dotyczących np. ogrzewania czy tez docieplenia ścian i dachu w naszym klimacie.

Jeśli chodzi o konstrukcję i układ wewnętrzny wszystko zależy od wielkości stodoły oraz od regionu w którym się znajduje, jednak układ zazwyczaj jest uniwersalny i wymuszony przez funkcjonalność. Również w innych krajach, pomimo zróżnicowanych form architektonicznych, spotyka się obiekty o podobnych wewnętrznych podziałach funkcjonalnych.

Przykłady stodół USA - elewacje drewniane pionowy i poziomy siding


Przykłady stodół z Francji - wykorzystany naturalny lokalny kamień jako budulec.
przykład konstrukcji drewnianej z naturalnych, prawie nie obrobionych elementów drewnianych - tu wykorzystywana jak plac targowy .

Dawne stodoły charakteryzowały się klasycznym trójdzielnym podziałem: "boisko" przeznaczone do prac, pokryte zazwyczaj klepiskiem i dlatego często nazywane "klepiskiem", oraz położone po obu stronach "sąsieki" przeznaczone do przechowywania zboża słomy i siana. W małych gospodarstwach budowano stodoły składające się z dwóch pomieszczeń, tj. sąsieka i boiska. Znane są również stodoły, w których po jednej stronie boiska znajdował się sąsiek, natomiast po drugiej komora lub obora. Niektóre ze stodół, obok boiska i dwóch sąsieków, miały wydzielone pomieszczenie użytkowane jako wozownia. Duże stodoły miały kilka boisk rozdzielonych sąsiekami.

Często w budynku stodoły, w jednym ze szczytów, wyodrębniało się czasami, za pomocą ścian pełnych z ewentualnymi drzwiami lub bramą, pomieszczenie ze stropem, przeznaczonym na niedużą oborę dla bydła. Na powstałej w ten sposób antresoli, otwartej od strony głównej przestrzeni stodoły, przechowało się siano lub słomę.

File:Abidiah Taylor Barn ChesCo PA.JPG
przykład wykorzystania lokalnego kamienia do budowy ścian
File:StBertrand grange.JPG
ciekawe konstrukcje drewniane jak ta aż proszą się o wyeksponowanie

Jeśli szukamy oryginalnego projektu, zamiast posiłkować się pseudo oryginalnymi projektami z katalogów domków może warto zastanowić się nad rewitalizacją obiektu typu stajnia, stodoła, młyn itp. Przekształcenie starych budynków gospodarczych w luksusowy dom z pięknym widokiem, blisko natury i z dala od miejskiego zgiełku - oto idea warta uwagi. Często takie obiekty poza naszymi granicami osiągają wysokie ceny na rynku nieruchomości. W nowoczesnej architekturze oraz projektach domów pasywnych często wykorzystuje się podobny do stodoły układ prostej bryły, dwuspadowego dachu spełniające założenia takich projektów.

 Poniżej kompilacja budynków i wnętrz zaadaptowanych na cele mieszkalne . Jak wam się podobają ? Inspirujące?
  


 
 
 woodstock-farm-1
 
woodstock-farm-2
 
4154116796_2345aa261b_z
 
woodstock-farm-12
 
Maison-Glissade-19
 
Maison-Glissade-13-1150x602
 
broughshane-002

broughshane-008
 
 

Komentarze

 1. Nawet nie wiesz ile razy ten temat przewijal sie podczas moich rozmow z mezem. Ostatnio na uwadze mielismy stara gorzelnie, ale niestety zbyt daleko do pracy.... :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) gorzelnia ... świetny pomysł

   Usuń
 2. Swietne inspiracje, w takich stodolach zamieszkalabym od razu:-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne ! Zamieszkałabym od zaraz. Pozdrawiam - M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stare stodoły dają duże możliwości adaptacyjne, są piękne...
  W moich okolicach powstał w ten sposób dom weselny i nazywa się..." Stodoła".
  Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.