Steampunk trendem mody - czy indeks nastrojów społecznych IBM mówi prawdę ?


Było już kiedyś o filozofii  projektowania z użyciem na pozór niepotrzebnych, nieprzydatnych, zużytych przedmiotów i materiałów, która wkracza do sztuki i naszego życia różnymi drogami.
W dzisiejszym wpisie kilka słów i przykładów upcyklingu w dodatkach do ubrań na bazie trendu steampunk.

Co to takiego ten steampunk? Pomocna Wikipedia definiuje to tak:

Steampunk – nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej. W przeciwieństwie do cyberpunku, technika otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice lecz na mechanice.


źródło wikipedia: Pisarz G. D. Falksen w steampunkowym kostiumie
 
Ruch zapoczątkowany z literatury fantastyczno-naukowej przeniósł się na modę dla ludzi lubiących włączać elementy steampunk do swojego wyglądu, do wystroju wnętrz a wręcz stylu życia.
Przykładowo wnętrze restauracji w Pszczyńskiej Wieży Wodnej urządzono w stylu świata fantastyki naukowej wypełniając całą przestrzeń,lub też warty 1,75 mln dolarów apartament Jeremiego Noritza  w pełni urządzony w stylu steampunk.


Istnieje wiele odłamów i trendów pobocznych (dieselpunk, cyberpunk, itd) gdzie wyznaczniki nazwy opierają  się wybranej technologii (mechanika, para, ropa, elektronika) i przywoływanym okresie historycznym (starożytność , renesans, czasy wiktoriańskie  czy też okres międzywojenny). Różnorodność stwarza możliwości dostosowania stylu i  mody do indywidualnych potrzeb. Najpopularniejszym zestawieniem jest mechanika i epoka wiktoriańska.
Kreacje świata alternatywnego,  przeniesienie teraźniejszość w przeszłość inspiruje artystów do przedstawiania  fantastycznych  połączeń i wariacji  nie występujących  w prawdziwej historii.

Steampunk najtrafniej chyba określa stwierdzenie mówiące, że " steampunk nie jest tylko estetyką ale jest obrazem tęsknoty za przeszłością, której nigdy nie było".

Powracając do tematu i indeksu nastrojów społecznych IBM opracowywanego na bazie sieci społecznościowych  i blogów przewiduje się, iż w nadchodzącym okresie sieci handlowe, dostawcy, detaliści i marki modowe będą wykazywały żywe zainteresowanie wzorami steampunk. Tak przynajmniej twierdza twórcy indeksu ...

źródło:ww.IBM.com

Również Forbs, posiłkując się ww indeksem przewiduje, że do 2015 roku  możemy się spodziewać manekinów w wystawach sklepowych odziane w retro futurystyczne ubrania.  Połączenie inżynierii i mody epoki wiktoriańskiej, elementy mundurowe, gorsety, pończochy, skórzane paski,  koła zębate, metalowe cylindry, mechaniczne części zegarków połączone wraz z wielowarstwowymi spódnicami i koronkami - oto elementy, które prawdopodobnie  zagoszczą w projektach modowych.

Steampunk Couture by ulorinvex

Steampunk by CindysArt

Steampunk by Helleana


Prague - steampunk by badzia90

Już w 2012 i 2013 r w kolekcjach "wielkich" projektantów" przewijały się  stylizacje steampunk.

źródło : DIOR

źródło: PRADA

Poza tym rozwój nurtu realizowany jest stale przez artystów tworzących na własne potrzeby lub z potrzeb wynikających z własnych fascynacji tym stylem. Możliwe, że w przeciągu kilkunastu miesięcy wypełni się tą "estetyką " obszar mody popularnej chyba, że indeks IBM nie odzwierciedla rzeczywistości a jedynie wirtualny świat generowany przez facebooka czy twittera...

Jednocześnie  jeśli rozwój nastąpi zgodnie z tymi przewidywaniami dla wielu twórców zajmujących się tym hobbystycznie będzie to szansa do szybszego rozwoju.
Poniżej kilka przykładów  dodatków pozwalających przybliżyć ten styl :

Steampunk Pin by CatherinetteRings

Steampunk Goggles by CraftedSteampunk

Steampunk Cuff Watch -Silver by Aranwen


Steampunk Mask 2011c by Diarment

Steampunk hat V4 by yukosteel

steampunk boots by Dana by brucethelesser


Long Steampunk Arm Warmers by ZenAndCoffeeSteampunk Butterflyfish by FauxHead


www.forbes.com, www.deviantart.com ,http://www.steampunk.com/

Komentarze

 1. wow :) świetne :) na pewno będę zaglądać tutaj częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejny raz dzięki Tobie dowiaduje się czegoś nowego, ciekawego!!! Nigdy wcześniej niesłyszałam o czymś takim jak Steampunk.....woo , fajny ten "nurt". Owszem spotkałam się wcześniej z różnymi dodatkami poprzyszywanymi do stroju, czy użytymi jako dodatek chociażby biżuteryjny..ale teraz będę świadoma o co chodzi:):)
  Ostatnie zdjęcia przedstawiające przykłady Steampunk są świetne....ta "kaszkietówka", "bejsbolówka " jak mówi mój mąż napewno by mu przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam

   Usuń
 3. Uwielbiam steampunkową estetykę, najbardziej w przedmiotach codziennego użytku np. podrasowany ekspres do kawy, włącznik światła itd. Od dawna zabieram się za jakąś formę biżuteryjną, ale zawsze szkoda mi rozkręcania zegarków czy innych mechanizmów by użyć ich wnętrzności:)
  Swoją drogą wolałabym żeby przewidywania IBM nie sprawdziły się, wolę tę niszowość ruchu steampunkowego, przez co jest niezwykły, jego rozpowszechnienie zabije to jest jego esencją - unikatowość i niski nakład.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Bluefairy - niech steampunk pozostanie niszowy.
  Fascynacja tym nurtem nie powinna wynkać ze ślepego podażąnia za trendami. Pozatym steampunk jest mocno osadzony w nurcie fantastyki - i tylko czytając literaturę gatunku, grając w RPG, zanurzając się w historię można odnaleźć jego prawdziwego ducha i stworzyć dobre kreacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze mnie bardzo intrygowały steampunkowe gorsety! Ale pozostałe części garderoby ( i nie tylko) również okazują się bardzo interesujące :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.