Steampunk trendem mody - czy indeks nastrojów społecznych IBM mówi prawdę ?
Było już kiedyś o filozofii projektowania z użyciem na pozór niepotrzebnych, nieprzydatnych, zużytych przedmiotów i materiałów, która wkracza do sztuki i naszego życia różnymi drogami.
W dzisiejszym wpisie kilka słów i przykładów upcyklingu w dodatkach do ubrań na bazie trendu steampunk.
Co to takiego ten steampunk? Pomocna Wikipedia definiuje to tak:
Steampunk – nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej. W przeciwieństwie do cyberpunku, technika otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice lecz na mechanice.
źródło wikipedia: Pisarz G. D. Falksen w steampunkowym kostiumie
Przykładowo wnętrze restauracji w Pszczyńskiej Wieży Wodnej urządzono w stylu świata fantastyki naukowej wypełniając całą przestrzeń,
lub też warty 1,75 mln dolarów apartament Jeremiego Noritza w pełni urządzony w stylu steampunk.
Istnieje wiele odłamów i trendów pobocznych (dieselpunk, cyberpunk, itd) gdzie wyznaczniki nazwy opierają się wybranej technologii (mechanika, para, ropa, elektronika) i przywoływanym okresie historycznym (starożytność , renesans, czasy wiktoriańskie czy też okres międzywojenny). Różnorodność stwarza możliwości dostosowania stylu i mody do indywidualnych potrzeb. Najpopularniejszym zestawieniem jest mechanika i epoka wiktoriańska.
Kreacje świata alternatywnego, przeniesienie teraźniejszość w przeszłość inspiruje artystów do przedstawiania fantastycznych połączeń i wariacji nie występujących w prawdziwej historii.
Steampunk najtrafniej chyba określa stwierdzenie mówiące, że " steampunk nie jest tylko estetyką ale jest obrazem tęsknoty za przeszłością, której nigdy nie było".
Powracając do tematu i indeksu nastrojów społecznych IBM opracowywanego na bazie sieci społecznościowych i blogów przewiduje się, iż w nadchodzącym okresie sieci handlowe, dostawcy, detaliści i marki modowe będą wykazywały żywe zainteresowanie wzorami steampunk. Tak przynajmniej twierdza twórcy indeksu ...
źródło:ww.IBM.com
Również Forbs, posiłkując się ww indeksem przewiduje, że do 2015 roku możemy się spodziewać manekinów w wystawach sklepowych odziane w retro futurystyczne ubrania. Połączenie inżynierii i mody epoki wiktoriańskiej, elementy mundurowe, gorsety, pończochy, skórzane paski, koła zębate, metalowe cylindry, mechaniczne części zegarków połączone wraz z wielowarstwowymi spódnicami i koronkami - oto elementy, które prawdopodobnie zagoszczą w projektach modowych.
Już w 2012 i 2013 r w kolekcjach "wielkich" projektantów" przewijały się stylizacje steampunk.
źródło : DIOR
źródło: PRADA
Poza tym rozwój nurtu realizowany jest stale przez artystów tworzących na własne potrzeby lub z potrzeb wynikających z własnych fascynacji tym stylem. Możliwe, że w przeciągu kilkunastu miesięcy wypełni się tą "estetyką " obszar mody popularnej chyba, że indeks IBM nie odzwierciedla rzeczywistości a jedynie wirtualny świat generowany przez facebooka czy twittera...
Jednocześnie jeśli rozwój nastąpi zgodnie z tymi przewidywaniami dla wielu twórców zajmujących się tym hobbystycznie będzie to szansa do szybszego rozwoju.
Poniżej kilka przykładów dodatków pozwalających przybliżyć ten styl :