Usztrykuj sweterek dla pingwinka !


sweterki dla pingwinków 

To nie żart - taki apel można znaleźć na stronie Penguin Foundation, australijskiej organizacji zajmującej się ochroną występującego tylko w Australii i Nowej Zelandii gatunku pingwinów, pingwina małego. Pingwiny mają naturalną ochronę przed zimnem, ale są bez szans w zderzeniu z plamami ropy, które sklejają im pióra. Wtedy marzną i mogą zginąć.

Niezwykły sposób na pomoc pingwinom opracowali naukowcy zajmujący się ochroną pingwinów. Aby małe pingwiny nie zamarzły w okresie, w którym ich pióra pozbawione są naturalnej ochrony, ubierane są w specjalnie zaprojektowane sweterki, które po pierwsze grzeją a po drugie uniemożliwiają ptakom połykanie toksyn zawartych w piórach.Projekt "dzianina dla pingwina" (pinguin knit) działa już od 1990 roku i według przedstawicieli Penguin Foundation swetry już nieraz sprawdziły się w akcji (np. w 2001 roku pomogły w uratowaniu kilkuset pingwinów), zwiększając szanse na przeżycie pingwinów w czasie rehabilitacji.


Pingwinie sweterki mają jeszcze jedną cechę - wyglądają naprawdę słodko! Dlatego Penguin Foundation nie cierpi (i raczej nie będzie) na brak dostaw sweterków wykonywanych przez wolontariuszy chcących wesprzeć fundację. Czasami jednak sweterki wykonane są ze złej włóczki, nie w takim rozmiarze, lub po prostu jest ich za dużo.W 2000 roku inna australijska organizacja, Tasmanian Conservation Trust, została dosłownie zasypana przez nadesłane przez wolontariuszy sweterki. Odpowiadając na apel organizacji, która poprosiła o wykonanie 100 swetrów dla swoich podopiecznych, wolontariusze nadesłali ich kilkanaście tysięcy! Penguin Foundation i na to znalazła sposób. Niepasujące lub nadmiarowe sweterki używane są podczas szkoleń lub sprzedawane. Zarobione w ten sposób pieniądze wspierają inne z wielu obszarów działalności fundacji.

Wzór na sweterek dla pingwina można znaleźć TUTAJ >> Małe pingwiny na TwitterzeKlika z miłych czytelniczek zajmuje się robieniem na drutach. Może artykuł ten będzie dla nich inspiracją ?;)żródło:
fotografie : Fot. Pingwiny i pingwinie manekiny w sweterkach / fot. Pinguin Foundation
https://twitter.com/penguinfdn
http://penguinfoundation.org.au/about-the-penguin-foundation/wildlife-rehabilitation/
http://metromsn.gazeta.pl/

Komentarze

  1. Ciekawe, czy im w tym wygodnie :P

    OdpowiedzUsuń
  2. świetne, ale pewnie ani same go nie zdejmą ani nie włożą.... :))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłą wizytę i pozostawiony komentarz.